Правосъдието и бюджетът на България да са заложник на политическите игри на ГЕРБ е недопустимо. Вчера те казаха, че гласуването на второ четене на бюджета, зависило от преговорния процес. Не, правосъдието и бюджетът са нужди на всички българи. Ние ще внесем допълнителни поправки в Закона за удължителния бюджет, за да покрием поне основните нужди на гражданите. Това заяви съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков пред журналисти в Народното събрание.
Той посочи, че партньорите им от "Демократична България" също са на мнение, че не може да се търгува с правосъдието.
Асен Василев обясни, че ще предложат в удължителния закон, приет по-рано на първо четене, продължаване на политиките от 2024 година. А именно – средствата за ин витро процедури, средствата за генетичен скрининг на бременни, всички допълнителни средства за култура, включително за Национален фонд "Култура", средствата за читалища.
"Има един набор от политики, които в момента удължителният закон не е предвидил как ще бъдат реализирани", обясни Василев, цитиран от БГНЕС и добави: "Трябва да заложим, че това, което е било обезпечено миналата година, ще продължи и тази година – до приемането на бюджета".
"Огромна дупка в бюджета няма", категоричен е Василев във връзка с изнесените от служебния финансов министър данни за това, че приходната и разходната част на Бюджет 2024 се отклонява с 11 млрд. лева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Започна производството на Eurofighter за Турция, но F-35 остава големият въпрос
КС допусна за разглеждане жалбите срещу новоприетия бюджет
Защо ВМС на САЩ вече нямат фрегати?
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
За първи път: ултрамаратонец пробяга "Ком-Емине"
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.
Учени със сензационно разкритие за евентуален извънземен живот
Иран обмисля дали да позволи на европейските страни да премахват мини в Ормузкия проток
Европейските акции достигнаха нови рекорди във вторник
Случаи на автономен пробив на защити от водещи AI алгоритми изпреварват нормативната рамка
Германският регулатор е одобрил офертата на UniCredit за Commerzbank