ИЗВЪНРЕДНО: България влиза в Шенген на 1 януари 2025 г.

Унгарското председателство на Съвета на ЕС съобщи новината

12.12.2024 | 11:03 Редактор:

Унгарското председателство на Съвета на ЕС съобщи чаканата от цяла България новина, че страната ни влиза изцяло в Шенген от 1 януари догодина.

Заедно с нас в Шенгенското пространство е приета и Румъния. България и Румъния ще продължат да осъществяват проверки на случаен принцип по шенгенските си граници още 6 месеца.

"Исторически момент е да приветстваме България и Румъния като пълноправни членове на Шенген. Премахването на проверките на лица по вътрешните сухопътни граници с тези държави и между тях беше основен приоритет на унгарското председателство и днес го превърнахме в реалност. Тази стъпка ще бъде от полза не само за българските и румънските граждани, но и за ЕС като цяло", заяви министърът на вътрешните работи на Унгария Шандор Пинтер.

"Вярваме, че с днешното решение Шенген става по-силен и устойчив на предизвикателства, защото заедно можем повече", заяви вътрешният министър Атанас Илков. 

Днешното редовно заседание на министрите на вътрешните работи на държавите членки на ЕС в Брюксел започна с единодушно приемане на решение за отпадане на проверките по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния от 1 януари 2025 г. Министрите Атанас Илков и Кътълин Предою получиха пълна подкрепа от колегите си и поздравления за дългоочакваната и справедлива оценка за усилията на своите държави.

Решението символично затваря цикъла между две унгарски председателства на Съвета на ЕС - през юни 2011 г. бяха приети заключения, потвърждаващи пълната готовност на двете държави и изпълнението на всички условия за членство,  а днешното решение е последната стъпка към пълната интеграция в пространството на свободно движение на хора и стоки.

След като преди близо една година, на 30 декември 2023 г., Съветът прие решение за пълноправното членство на България и Румъния в Шенген с отпадане на контрола по вътрешните въздушни и морски граници от 31 март 2024 г., двете държави доказаха, че са сигурни и надеждни партньори и не допуснаха промени в средата за сигурност.

Илков допълни, че България ще продължи да гарантира сигурността на външните шенгенски граници и сигурността вътре в Шенген, като се бори срещу организираната престъпност и не допуска незаконни вторични движения.

Шенгенското пространство без контрол по вътрешните граници е една от най-ценните придобивки за гражданите на ЕС. Започнало през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави - Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция - то постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение на хора и стоки в света.

Снимка: БГНЕС


3
1 rate up comment rate down comment 1
анонимен
преди 1 месец
Бълагрия си принадлежи на Турция и Русия. Няма нищо общо с Европа и европейците. Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 0
Нищо
преди 1 месец
1
1 rate up comment rate down comment 0
Асен
преди 1 месец
Поздравления за изчерпателната статия! Сигнализирай за неуместен коментар