Стотици миньори протестираха пред сградата на Министерския съвет. Те са недоволни от въвеждането на допълнителен данък върху добива на подземни богатства. От бранша казват, че няма възможност за плащане на заплатите, ще се стигне до фалити и загуба на работни места, ако бюджетът бъде гласуван в този вид.
Според синдикатите така всички заплати в бранша са заложени на карта. С позиция "против" излязоха и от Българската минно-геоложка камара. Според тях промените ще направят миннодобивните предприятия неконкурентоспособни на другите в Европейския съюз, които нямат подобен вид облагане.
"Протестът е спонтанен. След като разработваха Бюджет 2025 г., управляващите решиха да сложат непосилен нов данък върху минната промишленост с промени в Закона за земните богатства. Това е четвърти данък, който ще доведе до ликвидация на голяма част от бранша", заяви един от протестиращите.
"Искаме да си остане това, което е било. Изплащали сме си всичко досега редовно", добави друг.
Колоната от коли в посока Гърция е над километър ВИДЕО
Вицепремиерът Гълъб Донев: Това не е бюджет на реалността
Автомобил изгоря на магистрала "Хемус"
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Фермерското изложение „Нашето родно“ гостува във Варна на 16 и 17 юли
Донев със защита: Бюджет 2026 е бюджет на реалността
Над 100 млади каратеки излизат на татамито за шестото издание на „Черноморска купа“ във Варна
Софийската градска прокуратура разследва ОПГ за имотни измами във Варна
Мартин, създал "Черна писта", със стряскащи данни за катастрофите у нас
Изкуственият интелект, войните и климатът тласкат света отново към ядрената енергия
Кризата с горивата тласка Русия към Казахстан
Финландия предупреждава Европа: Изгубихме Nokia, не трябва да губим и битката за AI
САЩ ще ограничат вноса на допълнителен брой китайско телекомуникационно оборудване