Проф. д-р Мария Токмакова получи званието "Лекар на годината - 2024". Тазгодишният носител на приза има специалности по вътрешни болести и кардиология, образователна и научна степен "доктор", а през 2008 г. придобива и научно звание "доцент" по кардиология. От тогава е началник отделение към Кардиологична клиника на УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив.
През 2011 г. завършва магистратура по "Здравен мениджмънт". Лекарят на 2024 г. има редица специализации в Унгария, Франция, САЩ и др. Ръководител е на Първа катедра по Вътрешни болести МУ – Пловдив, заместник-ректор по научноизследователска дейност и началник отделение към Кардиологична клиника УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. От март 2019 г. до момента е главен координатор на експертния съвет по специалност "Кардиология" към Министерството на здравеопазването.
Лекарят на 2024 година е бил научен секретар и председател на Дружеството на Кардиолозите в България. А от тази година е член на управителния борд на Европейското Кардиологично Дружество.
Проф. Токмакова благодари на гилдията за престижното отличие, което идва от съсловиетo. Тя посвети наградата на своя баща, на учителите си в България и в чужбина, на колегите си и на семейството си.
За втори път лекарската гилдия връчи отличие "За лекарска всеотдайност и етика" на името на д-р Стефан Черкезов. Носителите за 2024 година са екип от смели лекари, които буквално летят, за да помогнат на нуждаещите се пациенти. Мисията, която тези лекари изпълняват, започна преди година, а вече благодарение на тях са спасени десетки животи и реализирани донорски ситуации. С наградата "Д-р Стефан Черкезов" бяха отличени лекарите от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха. Служебният министър д-р Галя Кондева връчи специално изработена статуетка на д-р Георги Деянов – директор на ЦСМПВ.
Награди в категория "Ти си нашето бъдеще"
Зам.-председателят на БЛС д-р Иван Маждаров връчи наградите в категорията "Ти си нашето бъдеще", в която се отличават младите медицински надежди. Тази година носителите на приза са:
Д-р София Недялкова, специализант по образна диагностика при "Св. Иван Рилски" София
Гл. ас. д-р Тургай Калинов, д.м. специалист хирург в УМБАЛ "Света Марина" Варна
Д-р Симона Аврамова, специализант кардиология при УМБАЛ "Света Марина" Плевен
Д-р Мария Росенова, специализант по хирургия при МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" и спешна помощ
Д-р Полина Ангелова, специализант по неврохирургия при УМБАЛ "Свети Георги" Пловдив
Д-р Александър Сираков, специалист по образна диагностика в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
Д-р Бисима Султани, лекар-специалист в Отделението по гастроентерология на УМБАЛ "Лозенец"
Ас. д-р Бойко Матев, специализант по образна диагностика при УМБАЛ "Св. Марина" – Варна
Трима лекари, дали много за медицината, но и за съсловието, бяха отличени в категория "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация". Зам.-председателят на БЛС д-р Валери Веселинов награди:
Д-р Васил Попов
Доц. Борис Корновски, д.м.
Проф. Кирил Панайотов
Отличията на лекарите, допринесли за развитието и прилагането на иновативна медицина и уникални техники, бяха връчени от д-р Николай Колев – член на Управителния съвет на БЛС. В тази категорията награди заслужиха:
Д-р Никола Картулев, д.м. и д-р Деница Кофинова, д.м. от от Клиниката по детска хирургия на УМБАЛСМ "Пирогов" за приложението на STRETTA - минимално инвазивна ендоскопски насочена процедура, за лечение на рефрактерен ГЕРБ при деца, което позволява избягването на оперативното лечение.
Проф. Явор Енчев, д.м.н - Ръководител Катедра по неврохирургия и УНГ болести, МУ- Варна. Заместник Председател на Българското Дружество по Неврохирургия. Проф. Енчев е член на Изпълнителния комитет на Southeast Europe Neurosurgical Society (SeENS) като представител на България и председател на Комитета по детска неврохирургия на SeENS.
Д-р Димитър Николов, началник Клиника по съдова хирургия в УМБАЛ „Софиямед“ През юли 2024 г. д-р Николов успешно имплантира първият в България фабрично произведен фенестриран стентграфт, създаден по индивидуалните анатомични особености на пациента.
Проф.Росен Димов, д.м., който за първи път въвжда в България собствен подход за тотално работизирана DaVinci операция на Уипъл.
За своята дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност бяха отличени четирима лекари. Проф. Христо Шивачев – член на Управителния съвет на БЛС и бивш зам.-председател на Съсловната организация награди:
Проф. Боян Балев, д.м.
Проф. Жанет Грудева – Попова, д.м.
Доц. Иванка Маринова, д.м.
Проф Иван Чалъков, д.м.
Снимки: Пресцентър на БЛС
Жена е обвинена, че е убила баща си и е извадила сърцето му
Гръцкият остров Сирос търси гледачи на котки: Работният ден е 5 часа, настаняването - безплатно
Млякото променя хранителния си състав според сезона
Невроимунна сигнализация е в основата на бързия антидепресивен отговор на кетамин и психеделици
Консумацията на по-малко протеин може да забави стареенето при някои
Хемодинамични промени при високи температури
За първи път учени ще изследват ледниците на библейската планина Арарат
Слънчевите бури крият неочаквана опасност за изследователите на Марс
Пробив в науката: Отровни растения може да помогнат в лечението на рак и малария
Създадоха палеонтологична машина на времето: Връща ни с 200 млн. години назад
Спартак стартира с победа при Ясен Петров
28 закона и 89 решения е приело 52-рото НС през първата си сесия
Тръмп призова иранците да сключат споразумение или да се предадат
Зеленски уволни посланичката на Украйна в САЩ
Огромно куче нападна и нахапа жестоко 6-годишно дете
Силният оптимизъм около преговорите с Иран окрили щатските индекси
Кадър на деня за 3 август
Експерт: Децата трябва да мислят и използват технологиите за разширяване на кръгозора
Зеленски продължава да прави рокади във военното ръководство