Приключиха консултациите при президента Румен Радев за съставяне на правителство. В третия и последен ден на разговори при държавния глава бяха поканени представителите на "Има такъв народ", които поискаха третия мандат и заговориха отново за президентска република. За първи път на "Дондуков" 2 днес влязоха представителите на партия "Величие" и се обявиха за устойчива формула за редовен кабинет - програмно правителство.
"Партиите, които го подкрепят, ще застанат с имената и експертите зад тази програма и ще си носят последствията, ако излъжат толкова брутално за пореден път", каза Тошко Йорданов от ИТН.
Към вече обявения отказ за подкрепа към мандатите на ГЕРБ и ДПС, "Има такъв народ" добави важна подробност при евентуално гласуване на кабинетите.
"ИТН няма да подкрепи първи мандат на ГЕРБ. Ако стигнем до втори, който ще отиде при ДПС, ИТН отново ще бъде в зала и няма да подкрепи втория мандат на ДПС", обяви Станислав Балабанов от ИТН.
И върнаха забравена тема от близкото минало – амбициите на партията на Слави Трифонов да преустрои държавното управление – от парламентарно към президентско. Идеята бе припомнена в разговор за българската избирателна система.
"Засега два варианта - гръцкият модел, който е близо до нас, с бонуси за първия или смесена избирателна система с мажоритарен момент", заяви президентът.
Серията от консултации при държавния глава приключи с партия "Величие". Най-малката парламентарна сила зачеркна варианта за експертен кабинет.
"Криенето зад експертно правителство не е полезната формула на България. Това е вид популизъм и демагогия", категоричен бе Николай Марков от "Величие".
Партия "Величие" смята, че правилната стъпка е да се състави редовен програмен кабинет.
Държавният глава трябва да обяви кога ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на първата политическа сила ГЕРБ-СДС.
Вижте повее в репортажа на Теодор Лазаров.
Икономист: Демографската ни криза се превръща във фискална
11 знака, че една жена не е щастлива
Близки на убития Георги Кузев: Версиите за педофилия са недопустими
Близо 12 000 смъртни случаи в Германия, свързани с жегите
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Как да изберем протеинов шейк и за какво трябва да внимаваме?
Психология за родители: Режимът и чувството за предвидимост
Защо рискът от исхемичен инсулт се повишава в горещините?
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
Десетгодишен японски учен направи пробив в изследването на пеперудите
На 6 август 2012 г. марсоходът „Кюриосити“ кацна в кратера Гейл
НАСА сглоби модулите на кораба „Орион“ за мисията „Артемис III“
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Нови правила пратиха рекорд на Карлос Насар в историята
Варна с нова услуга за денонощна грижа за възрастни хора и лица с трайни увреждания
Започна юбилейният 50-и международен бридж фестивал „Варна“
Катастрофа, при която пострадаха деца, затвори пътя София-Варна
Възможно ли е България да се върне към бюджетни излишъци?
ЕК и Испания обсъждат допълнителна финансова подкрепа след мигрантската криза в Сеута
Загубата на права за излъчване на NBA сви рязко приходите на Warner Bros.
Rheinmetall понижи прогнозата си за продажбите заради загубен ключов договор