76 години след смъртта на цар Фердинанд - с траурна церемония и почести тялото на българския владетел беше положено в царския дворец "Врана". Наричан "създателят на модерната българска държава" той е най-дълго управлявалият монарх в Третото българско царство и продължава да предизвиква противоречиви чувства и оценки. Днешното историческо събитие обаче е безспорно.
Досега тленните останки на цар Фердинанд I бяха положени в баварския град Кобург. Оттам българският владетел беше изпратен с почести и върнат у нас с военен самолет. На българска земя ковчегът беше посрещнат с военни почести и транспортиран към царския дворец.
Във "Врана" под звуците на първия български химн ковчегът премина през шпалир от гвардейци. А на входа на двореца го посрещна последният български цар - Симеон Сакскобурготски, който никога не е виждал дядо си.
"Важното е да си уважаваме миналото, оттам нататък вече всеки е свободен да тълкува както пожелае", каза Сакскобурготски.
Инициативата за историческото завръщане започва в края на миналата година.
"Ние нарочно не направихме опита да вървим по строгия протокол и да изпращаме нарочни покани. Всеки, който дойде тук, беше по собствено желание", подчерта председателят на инициативния комитет за завръщането на тленните останки на Фердинанд Петър Стоянович.
"Нека никога не забравяме, че в началото на инсталирания от Съветския съюз комунистически режим в България, гробът на цар Борис III беше тежко поруган, а костите бяха разхвърляни някъде по деретата около Рилския манастир. Това е обратното, което една интелигента и уважаваща себе си държава и нация трябва да прави", заяви президентът на Република България в периода 2012-2017 г. Росен Плевнелиев.
А събитието развълнува както младите, така и онези, които носят царската история в личната си съдба.
Така 76 години след като умира извън страната, която управлява - Фердинанд сбъдва желанието си да се завърне обратно в България за последното си пътуване.
Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова.
В Гърция забраниха тротинетките за младежи под 17 години
Доживотен затвор за сомалийските пирати, похитили кораба "Руен" на БМФ
70-годишна ръководила мрежа за международен трафик на бебета
Демерджиев: България и Гърция затягат фронта срещу миграцията
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Д-р Анастасия Коркова: Плуването може да доведе до отит
Йога по време на бременност и кога е подходяща
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
„Джеймс Уеб“ откри изненадващо зряла галактика в ранната Вселена
Древно съкровище бе открито под статуя на Буда в Тайланд
„Венера-8“: Първото кацане на дневната страна на „адската“ планета
Радев: САЩ са нашият основен съюзник и ако ние не изпълняваме договорите си, как очакваме те да изпълняват своите?
Ще приключи ли ремонтът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ до 15 септември?
Заради времето: Операта "Турандот" ще бъде изпълнена в Спортна зала, а не в Летен театър
Иво Димчев предизвика бурен спор: Варна или Бургас?
Парламентът разреши самолетите на САЩ да се разположат на летище „Безмер“
Сергей Лавров и Марко Рубио ще се срещнат в рамките на форума АСЕАН
Пламен Карталов: Устойчивостта на бизнес модела в сектор „Култура“ трябва да е дългосрочна
Представители на Саудитска Арабия и ОАЕ сигнализират за единство след месеци на напрежение
София остава сред най-достъпните жилищни пазари в Европа по цени