Руската агресия срещу Украйна подкопа сигурността на Черноморския и Азовския регион и на цяла Европа и света. С цел разработване на ефективни стратегии в отговор на съществуващите предизвикателства и осигуряване на устойчиво развитие за всички миролюбиви държави от региона, Украйна и България ще проведат съвместно Втората конференция за черноморска сигурност на 15 април в София, съобщиха от украинското посолство у нас.
Конференцията се организира съвместно от Министерствата на външните работи и на отбраната на Украйна и България в партньорство с Центъра за отбранителни стратегии (Украйна). В конференцията ще участват делегации от 42 държави и 8 международни организации.
Участниците в конференцията ще анализират влиянието на руската агресия върху ситуацията със сигурността в Черноморско-Азовския регион и извън него, ще обсъдят стратегии за реагиране на съществуващи заплахи и бъдещето на регионалната сигурност. Реализирането на украинската Формула за мир също ще бъде ключова тема за обсъждане.
Програма на конференцията:
1. Панелна дискусия „Съвместни усилия за запазване на стабилността в сложен геополитически ландшафт“
2. Панелна дискусия „Победа в битката за Черно море: Военна стратегия за Украйна“.
3. Панелна дискусия „Осигуряване на морската стабилност: ролята на международните организации за сигурността на Черно море“.
На 14 април експертната мрежа на Международната Кримска платформа ще проведе и предконфереционната среща на Конференцията:
1. Панелна дискусия „Стратегически преглед на ситуацията със сигурността в Черно и Азовско море: перспективи и бъдеще“.
2. Панелна дискусия „Светът в глобални промени: перспективи за развитие на глобалната и черноморската сигурност”.
3. Специална сесия „Руските практики за премахване на свободата на словото във временно окупирания Крим.
4. Панелна дискусия „Отразяване на войната: журналистиката на военното време”.
Русия продължава модернизацията на стратегическите бомбардировачи Ту-160М
Библейско пророчество се сбъдва?: Река Ефрат може да пресъхне до 2040 година
Синът на Меган и Хари навърши 7 г.
Как сърдечният ритъм издава умственото натоварване?
ОПРЗБ: Психологическата подкрепа е ключова в борбата с лупуса
RSV инфекция при бебето: клинични прояви и съвременна профилактика
Day Off: Family Time посреща ваканцията с игри, семейни активности и големи награди
Учени са напът да разкрият една от най-големите загадки на космоса
AI откри над 10 000 потенциални екзопланети
Космически апарат на НАСА ще използва Марс, за да промени траекторията си
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Черно море Тича изпусна да изравни серията в нова драма в Ботевград
Експерт: Родното Черноморие е с около 15% по-евтино от Гърция и Турция
Украйна: Готови сме за среща на Зеленски с Путин
Мъж загина след падане от високо в София
Тръмп: Примирието с Иран е на изкуствено дишане
Силният технологичен сектор окрили щатските индекси
Берлин: Украйна и Германия са стратегически партньори в отбраната
Microsoft очаква възвръщаемост от 92 млрд. долара от своята инвестиция в OpenAI
Радев връща Людмила Петкова и Росица Велкова като зам.-министри на финансите
преди 2 години
преди 2 години