След скандалния случай на мизерия и пиян персонал в Дома за хора с умствена изостаналост в горнооряховското село Драганово, започват проверки във всички социални заведения в общината.
Фелдшерът, злоупотребил със солидно количество алкохол в работно време, ще бъде дисциплинарно уволнен, а за разходването на средствата на домуващите вече ще отговарят няколко служители на центъра и община Горна Оряховица.
Една от проверките показа, че част от персонала злоупотребява с алкохол в работно време, а настанените в дома са оставени в мизерия и без надзор.
"Констатирахме фелдшера с 1,7 промила алкохол и още двама от поддръжката с 0.11 и 0.15 промила. Социално-битовите условия не бяха добри, също хигиената на потребителите беше занемарена. Община Горна Оряховица е подготвила доклад, който ще бъде изпратен на АКСУ и директора на дома, които ще предприемат мерки за отстраняване на тези нередности", заяви началник отдел "Хуманитарни дейности" в Горна Оряховица Миглена Папазова.
"Ще бъде проверено и качеството на храната, която получават потребителите. Има какво да се подобри в качеството на храненето на тези потребители. Това, което видях, говори за едно ниско качество на услугата, лоша хигиена и неглижиране на работата с потребителите в дома", добави зам.-кметът на община Горна Оряховица Петя Иванова.
При проверка преди година агенцията за контрол на социалните услуги е издала предписание на директора на дома настойниците на настанените лица, поставени под запрещение, да не бъдат хора от персонала.
"На повече от 50% от тях настойник е служител на дома. В момента отговаря за 50 потребители един настойник. До мен са стигали във времето редица сигнали за злоупотреби със средствата на потребителите. Това, което е констатирано като нередност, ще бъде коригирано", коментира директорът на Дома за хора с умствена изостаналост в Драганово.
Именно тази практика дава предпоставки за злоупотреби с пари на домуващите. От община Горна Оряховица са категорични, че тя ще бъде прекратена.
"Това означава, че в дома двама души ще боравят със средствата на потребителите и от община Горна Оряховица, контрол извършва секретарят на общината", допълни Петя Иванова.
По тези сигнали вече работи и Районната прокуратура във Велико Търново, която се самосезира. А община Горна Оряховица започва серия от проверки във всички социални заведения.
Вижте повече в репортажа.
Путин готви нова вълна от мобилизация за армията, иска да се бие още две-три години
Елитна армия, съставена от гей любовници - Тиванският свещен отряд в Древна Гърция
Варна и Бургас сред 10-те града в Европа, в които се пие евтин Аперол
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit