България и Гърция ще задълбочат сътрудничеството си по редица енергийни теми от взаимен интерес, сред които увеличаване на преносния капацитет на националните мрежи за електроенергия и газ, изграждане и разширяване на мрежите за пренос на водород, оптимизиране използването на потенциала за производство на енергия от ВЕИ и развитие на водородните технологии, цифровизация на електроенергийните мрежи.
Това предвижда Меморандум за разбирателство между Министерството на енергетиката на България и Министерството на околната среда и енергетиката на Гърция, подписан в Атина от министрите Румен Радев и Теодорос Скилакакис.
Меморандумът създава рамка за задълбочаване на сътрудничеството в енергийния сектор въз основа на принципа на взаимната изгода и като се вземат предвид общите интереси и цели на двете страни. Той е в сила за три години, но България и Гърция могат да удължат този срок.
Двете страни имат желание да увеличат преносния капацитет на националните мрежи за пренос на електроенергия и газ, да изградят и разширят мрежи за пренос на водород и да увеличат трансграничния капацитет въз основа на доказан пазарен интерес. Те ще се стремят към оптимизиране използването на потенциала за производство на енергия от ВЕИ и развитие на водородните технологии в региона и изграждане на трансгранична инфраструктура за производство, пренос и потребление на тази енергия в реално време.
Меморандумът насърчава и продължаването на процеса на цифровизация на електроенергийните мрежи и създаването на условия за гъвкавост при управление и балансиране на електроенергийните системи на двете държави.
Друга от целите, записани в Меморандума, е разработването на проекти от регионален и общностен интерес, насочени към постигане на справедлив преход към декарбонизирана и неутрална по отношение на климата икономика.
Снимка: Пресцентър на Министерството на енергетиката
Български младежи отново протестираха във Виена
Маскирани са се насочили към централата на "ДПС - Ново начало"
Стрелба по патрул на Мироопазващите сили на ООН в Южен Ливан
Нарушения на дишането по време на сън
Спорно предложение: Центърът за контрол на заболяванията в САЩ препоръчва преразглеждане на първата доза хепатит B при новородени
Селективен мутизъм: Как да се справим с мълчанието на детето
Основният рисков фактор за подагра всъщност е генетичен
Oпределихa кои астероиди са подходящи за добив на ресурси в Космоса
В Южна Корея разработиха ефективна система за пречистване на въздуха
Космически чудовища: James Webb откри доказателства за гигантски звезди
НАСА загуби връзка с мисията Mars MAVEN
Измислиха как да спасят дизеловите коли в Европа
Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
САЩ искат да проверяват публикациите на туристите в социалните мрежи за последните 5 г.
Кадър на деня за 10 декември
Електромобилният сектор призова ЕС да се придържа към целите за декарбонизация
Безос и Мъск се надпреварват да изпратят центрове за данни в Космоса