Вече е официално потвърдено - на 6 март догодина Николай Денков подава оставка, заради договорената ротация с Мария Габриел. Това съобщи самият премиер в шестото издание на "Властта говори открито".
"България няма да приеме допълнителни условия за влизането в Шенген", коментира Денков, но страната ни остава готова за преговори.
"Трябва да бъдем прагматични, ако се тръгне по линия на съдебни процеси Европейски съд и т.н., това ще отнеме години, докато вървят тези процеси ние ще бъдем блокирани, затова е важно да търсим прагматичния подход, за мен това са преговори. Ако няма разбиране на българската позиция, това ще се отрази на Австрия", посочи премиерът.
Премиерът отчете 50% ръст в инвестициите с над 6 млрд. лева и уточни, че че фирми са готови да инвестират и в района на Стара Загора, където предстои затваряне на въглищните централи.
"Имаме подадени заявки с желание за инвестиции за над 11 млрд. лева само в района на Стара Загора и говорим за над 10 хиляди работни места. Проблемът на България не е, че има безработица, а това, че не удовлетворяваме това желание на инвеститорите, да разгърнат дейността си", категоричен е Денков.
Премиерът разкри и причините за аварията в ПАВЕЦ "Чаира", позовавайки се на данни от независим шведско-германски анализ.
"Имаме неправилно експлоатиране през последните 10 години и това е ускорило стареенето. Имаме ясен план как може да се ремонтират всички хидрогенератори през следващата година и един от тях през 2025. Хубавата новина, е че вместо да струва над 500 млн. лева, в момента цената е 80-100 млн. лева. Това е вкарано в бюджета на държавата и предстои да започне скоро", обяви министър-председателят.
Денков коментира и политическото напрежение: "Правителството работи в изключително враждебна среда, защото не само опозицията, но и част от партиите, подкрепящи правителството, могат да си пишат актив за сметка на правителството буквално."
И обяви, кога ще си подаде оставката.
"На 6 март, тогава изтичат 9-те месеца, така че на 6 март със сигурност", обяви още Денков.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Кадиров: Нова група доброволци от Чечения замина за зоната на бойните действия
Лукашенко с неочаквано послание за украинците: Наредих да отворят граничните пунктове
Куче на плажа: Къде е разрешено и къде може да ви глобят в Гърция
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
Откриха неизвестен досега разлом под Ню Джърси, причинил земетресението от 2024 г.
Най-големият електрически самолет в света X1 извърши първия си полет
Проучване: Все повече българи предпочитат дрехи втора употреба
Изкуственият интелект назова професиите на бъдещето, някои от тях още не съществуват
Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“
Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Военновременната икономика на Русия води до непосилен за компаниите ръст на заплащането
Симулация е разкрила уязвимост в доставките на алуминий за САЩ месеци преди войната с Иран
преди 2 години
преди 2 години