Нискоемисионната зона (НЕЗ) за автомобили в София ще влезе в сила на 1 декември 2023 г. и ще е валидна до 29 февруари 2024 г. Зоната се въвежда в т.нар. малък ринг, който обхваща бул. "Васил Левски", бул. "Патриарх Евтимий", бул. "Ген. Скобелев", ул. "Опълченска" и бул. "Сливница”. НЕЗ беше приета от предишния общински съвет в края на миналата 2022 г. в изпълнение на решение на Софийския градски съд. Тогава съдът постанови, че Столичната община трябва да предприеме мерки за въвеждането на нискоемисионни зони като част от мерките за подобряване на качеството на въздуха особено през зимните месеци.
"Зоната трябва да бъде въведена сега, защото такова е решението на съда и на предишния общински съвет. Новият екип на общината няма как да не се съобрази с това", каза кметът на София Васил Терзиев.
"Ние обаче ще анализираме внимателно ефекта от въвеждането на нискоемисионната зона и след детайлен анализ ще предложим на Столичния общински съвет как да продължим в бъдеще и какви да са следващите стъпки за 2024 г.", добави той.
Кметът на София поясни, че за съжаление предишният екип на общината не е провел активна и ясна разяснителна кампания, което може да доведе до объркване сред хората, които ще използват старите си автомобили в идеалния център на столицата. Ето защо при първи нарушения хората ще бъдат предупреждавани и няма да бъдат санкционирани.
Достъпът в НЕЗ на града ще бъде ограничен за всички автомобили от I екогрупа. Това са бензиновите с датата на първа регистрация преди 1 януари 1996 г., и дизеловите с регистрация преди 1 януари 2002 г.
Ограничението не важи за автомобили на граждани с адресна регистрация в малкия ринг и за хората с увреждания. Това ще се отбелязва със стикер за паркиране, издаден от Центъра за градска мобилност (ЦГМ). При наличие на вече издаден стикер за паркиране (по местоживеене) в рамките на зоната за платено паркиране в града, няма да има нужда да се подава заявление. В този случай данните на гражданите и автомобилите им ще бъдат автоматично отчетени в контролиращата система. Хората без стикери и живеещи в рамките на нискоемисионна зона ще трябва да подават заявления до ЦГМ, за да бъдат изключени от ограниченията. Същото се отнася и за хората с увреждания, като те ще могат да регистрират до 2 автомобила, с които да преминават през зоната.
До 1 декември на входните улици по границата на НЕЗ ще бъдат разположени пътни знаци, които ясно обозначават нейния обхват. Автомобилите, чийто достъп ще е забранен до края на февруари 2024 г., ще могат да ползват заобиколни маршрути.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Терзиев ще съди Станислав Анастасов за 20 хил. евро, той пита как ще си плати тока
Липсва политическа воля за изграждането на Национална детска болница?
Прокуратурата за мелето на "Тракия": Няма данни за спукана гума и заспал водач
Теменужка Петкова: Този бюджет е бюджет на политическото лицемерие
Вкусните и евтини храни, които всички имаме вкъщи – знаем ли с какво са полезни?
Рефлексотерапия – има ли реален ефект?
Защо бебетата хълцат в утробата?
Защо при ин витро понякога се получават малко яйцеклетки въпреки нормален яйчников резерв?
Марсоходът на НАСА откри на Марс вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание
Телескопът ALMA откри „семейство“ от девет звезди в процес на формиране
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
"Възраждане" с остри критики към бюджетната политика на правителството
Варна представя туристическия си потенциал пред водещи полски журналисти
Демерджиев след трагедията на „Тракия“: Мантинелите убиват, идват масови проверки
ДБ зоват Бюджет 2026 да бъде оттеглен
Задържаха 35-годишен мъж за грабеж в хранителен магазин във Варна
Акционерите на "Агрия Груп Холдинг" са гласували дивидент и обратно изкупуване
Д. Ганев: Данъчните оценки трябва да се актуализират, по-високи данъци да водят до по-добра среда
Qualcomm прогнозира продажби на чипове за центрове за данни за 15 млрд. долара до 2029 г.
Доналд Тръмп похвали "смелия" Володимир Зеленски, който се "справя доста добре"