"Замеряне" с реплики за студ и мрак, ако въглищните централи бъдат затворени, твърдения за опорки на управляващите и "признания" кой колко е имал по висша математика. Така протекоха дебатите в парламента по първия вот на недоверие към кабинета "Денков".
Напрежението в енергетиката изправи властта пред първото голямо изпитание. Денят беше изпълнен с много обвинения от страна на трите опозиционни партии към управляващите. Дебатът започна с изброяване от страна на опозицията защо кабинетът "Денков" трябва да си ходи.
"Безотговорната дейност на това правителство ще доведе до смърт за енергетиката. Искаме вот на недоверие", каза Искра Михайлова от "Възраждане".
"Да използвате вот на недоверие като част от предизборна ви кампания показва предизборна немощ. Този вот няма да мине, ние ще се борим за енергийната сигурност на хората", категоричен бе Кирил Петков.
Атаките обаче продължиха. Опозицията уличи управляващите с пореден изтекъл в публичното пространство документ - какво да говорят депутатите в пленарната зала.
"Три пъти има "колосален" в тези опорки, оставям ви го, за да не се обърквате като четете", каза Тошко Йорданов от ИТН.
По време на дебатите в залата липсваха знакови лица от ГЕРБ и ДПС.
"Бойко днес го няма, утре ще дойде и ще натисне копчето и ще спаси правителството. Единственият изход е оставка на кабинета", настоя Корнелия Нинова.
"Опозицията не спира да ме търси. Разбира се, че ще подкрепим правителството", отговори Бойко Борисов.
От ДПС избраха да коментират извън зала. "Пълен цирк. Беше ненужно да се губи времето и парите на данъкоплатците", заяви Делян Пеевски.
От "Възраждане" сипеха обвинения към управляващите, но последва и ответен отговор.
"Чудя се кое е по-черно - отровата, която бълват ТЕЦ-овете, или вашите сърца", отвърна Искрен Митев.
След 6 часовия дебат премиерът излезе на трибуната, за да отхвърли нападките, че в сектор "Енергетиката" има проблем.
"Единственият провал, който видяхме днес, е в опитите на опозицията да излъже българския народ. Енергиен Апокалипсис няма, няма и да има", заяви премиерът Николай Денков.
Гласуването на вота ще бъде утре. Парламентарната математика показва, че трите опозиционни партии, искащи оставката на правителството, събират само 72 гласа. За да бъде успешен вотът на недоверие са нужди общо 121 гласа.
Страхувате ли се от нова Ковид вълна в България?
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Никол Шерцингер на 48 г., удиви по бански
5 вреди в дома от чистенето с бял оцет
Футболистът Доминик Соланке стана баща за втори път!
Товарен камион за зърно изгоря напълно край с. Енево
Министерският съвет одобри бюджета на НЗОК за 2026 г. и прие отчетите на Kасата за 2025 г.
Стартира спешна дарителска кампания за новородените в болница „Шейново“
Министерството на здравеопазването отпуска 240 нови стипендии за специализация в дефицитни медицински направления
ВМА въведе AI навигация в урологията
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Основните щатски индекси започнаха юли колебливо
Кадър на деня за 1 юли
Продажбите на BYD растат за втори пореден месец, подкрепени от износа
Словакия ще съживи алуминиев завод, който преди време беше водещ производител в Европа