Мария Габриел сплоти Денков и Радев - премиерът и президентът се обединиха около Шенген

"Еврозоната ще понижи лихвените проценти", заяви министър-председателят

29.09.2023 | 13:54 Редактор: Толя Стоянова

Президентът Румен Радев и премиерът Николай Денков намериха пресечни точки и затоплиха отношенията. Това пролича от годишната конференция с българските посланици, организирана от вицепремиера Мария Габриел. На нея първите в държавата обсъдиха приоритетите за страната. Във външната политика това са приемането ни в Шенген и Еврозоната. Във вътрешната е преодоляване на неравенствата и благосъстоянието на населението.

"България да бъде активен член на Европейския съюз и НАТО", призова дипломатите вицепремиерът Мария Габриел.

"Много ясни са нашите приоритети - влизане в Шенген, Еврозоната, членство в ОИСР", подчерта Габриел.

Премиерът подчерта, че България може да се доближи икономически и социално до средноевропейските държави.

"Има и едно "Но" и то е, че повишаването на средния доход не е достатъчно, за да се чувстват българите щастливи в своята родина. Това, което трябва да, е да преодолеем неравенството. Шенген не е самоцел, а влизането в Еврозоната ще понижи лихвените проценти, което ще рефлектира върху икономиката", отбеляза Денков.

"Докато не сме на една маса с тези, които вземат най-важните решения, ще имаме усещането че не сме изпълнили завета на Левски, не сме равни, а нашето място е там", заяви премиерът.

Държавният глава Румен Радев призова за по-агресивен натиск върху Нидерландия и Австрия, за да кажат "Да" на България.

"Ние трябва да намерим точния баланс по отношение на Шенген, докъде с дипломация, докъде с добронамереност, докъде да прилагаме обратния натиск", заяви президентът.

Той посъветва правителството да следи внимателно геополитическата ситуация и рецесията в Германия и съсредоточавайки се в икономиката, да не изпуска фундамента ѝ - енергетиката. 

"Сега е времето да извличаме дивидента от нашето географско положение. Нашият проблем е емиграцията на млади хора в детеродна възраст, които изтичат навън и ние разчитаме много, така да работите, че тези хора да гледат по-често към България и да започнат да се връщат", коментира държавният глава.

Премиерът отбеляза, че заложената в началото на мандата управленска програма се изпълнява по план.

Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.

На коя дата България трябва да празнува своя национален празник?

На 3 март - Денят на Освобождението. Датата не трябва да бъде променяна.
67%
На 16 април - Денят на приемането на Търновската конституция.
1%
На 20 април - Денят на избухването на Априлското въстание.
1%
На 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
11%
На 6 септември - Денят на Съединението.
7%
На 22 септември - Денят на Независимостта.
14%
Общо 4227 гласа

Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR


3
1 rate up comment rate down comment 0
Сериозно?
преди 7 месеца
Наблюдател, ти ли ще плащаш масрафа, ако приемем еврото? Ако ти връщаш заемите на ония с фирмичките по ПВУ, нямам нищо против. Като сте такива "удачници", защо вие не платите сметката. На думи знаете много, ама на дела....Искали евро, ама всички да платим цената. Плащайте си я вие-умните и красивите, а ние-простолюдието, да си живеем спокойно, без някои, самообявили се за "висша раса" да ни налагат волята на едно посолство. Сигнализирай за неуместен коментар
2
0 rate up comment rate down comment 1
Наблюдател
преди 7 месеца
Членство в Еврозоната, Шенген и ОИСР не са приоритети само за маргиналите, готованковците, безделниците и всички тия дето все накой им е виновен, за дето са неудачници Сигнализирай за неуместен коментар
1
2 rate up comment rate down comment 1
Мара Алафрангата
преди 7 месеца
За кои "наши приоритети" говори Габриел на посолството ли? Нашите ( на народа" приоритети не са :членство в Еврозоната, Шенген и ОИСР. Сигнализирай за неуместен коментар