Инфлацията намалява, обявиха от Националния статистически институт. През август тя е 7,7 процента.
В същото време от Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и превозвачите на горива обявиха, че до края на месеца се очаква цените на горивата да надхвърлят 3 лева, а причините са външнополитически.
"Големите производители имат някаква идея, горивата да се въртят между 95-100 долара на барел, което значи, че на вътрешния пазар ще виждаме цени на цветните горива над 3 лв. Октомври месец, ако така се задържат цените на световните пазари, ще минат 3 лв. почти навсякъде, не само на големите, но и на по-малките вериги бензиностанции", заяви собственикът на бензиностанции Димитър Хаджидимитров.
Експертът обясни, че високите цените ще се отразят и върху потреблението по бензиностанциите у нас, а печеливша ще е само държавата.
Валентин Грозданов зарежда средно за 40 лева. Поскъпването на цените на горивата се отразява на джоба му, защото шофира всеки ден както в столицата, така и в провинцията.
От Министерство на икономиката заявиха, че цените на горивата няма да надминат 3 лева. "Към момента няма индикации за по-драстично повишаване на цените на горивата. На база данните и анализите, които се правят и отчитайки динамиката на международните пазари не се очакват цени от над 3 лв. В следствие на повишеното търсене през летния сезон, бе регистриран ръст в цените на горивата, който бе отчетен в България и в региона. България не е изолиран пазар и трябва да се отбележи, че международната динамика на цените на горивата се отразява и у нас. Към момента цените на горивата в България са едни от най-ниските в целия ЕС, като само в Румъния се доближават до нашите", казват в своя позиция от Министерството на икономиката.
От бранша заявяват, че всички цени са с тенденция към поскъпване. Вече се наблюдава повишение, макар и несъществено и при пропан-бутана и метана.
Вижте повече в репортажа.
Али Юзеир ще се изправи срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Колев поиска да напусне дома си заради участие, прокуратурата отказа
81% от руснаците подкрепят прекратяването на войната в Украйна "още утре"
Илин Димитров: Край на туристическото междучасие, готвим нов модел на управление
Мозъкът има древен „филтър“, който решава кое заслужава вниманието ни
Защо шумът на дъжда ни успокоява?
Инхибитори на комплемента – приложение при хемолиза и редки заболявания на имунната система
Възможен ключ към по-здравословно стареене се крие в клетъчните „електроцентрали“
Учени предлагат изкуствено затъмняване на Слънцето като мярка срещу супер Ел Ниньо
Уникален пейзаж: Пустиня в Боливия се превръща в гигантско огледало
Китай вече притежава най-бързия суперкомпютър в света
Учените са озадачени: Откриха една от най-големите структури във Вселената
Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Какво време ни очаква в сряда?
Варненка влиза в затвора за неплащане на издръжка на двете си деца
Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ се връщат в сградата на училището от 15 септември
Какво показват резултатите от тазгодишните матури?
Печалбата на банките у нас расте с близо 10% до 884 млн. евро в края на май
Броят на свободните работни места в САЩ леко се увеличава
Инфлацията в Германия се успокоява благодарение на спада в цената на петрола
Dow Jones е напът да запише най-доброто си първо полугодие от 5 години*