До началото на октомври е възможно българското решение за подпомагане на Украйна с бронетранспортьори от МВР да бъде ратифицирано от парламента. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на необявено посещение в Украйна.
Той участва в съвместна пресконференция с украинския си колега Олексий Резников в Одеса.
Министър Тагарев декларира българската подкрепа за действията на защита от руската агресия и възстановяването на териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Страната ни е солидарна чрез политическа, хуманитарна и военно-техническа подкрепа. Ангажиментът ни остава непоколебим и се основава на споделени ценности и вековните ни исторически връзки, заяви Тагарев.
"Наистина предложихме над 100 броя бронетранспортьора от съветския дизайн, които са все още в инвентара на Министерството на вътрешните работи и това малко забавя процеса, защото трябваше да подпишем споразумение между Министерството на вътрешните работи на България и Министерството на отбраната на Украйна. Това споразумение трябва да бъде ратифицирано, когато парламентът се върне на заседание през септември. Това вероятно ще е един от приоритетите за сезона. Надявам се до края на септември или началото на октомври ратификацията да мине и след това да се случи действителното прехвърляне", уточни военният министър.
Украинският му колега Резников благодари за оказваната помощ и подчерта тревогата от действията на Русия в Черно море.
"Ескалацията на напрежението, вследствие на руските провокативни действия за блокиране на украинския износ на зърно, предизвиква голямо безпокойство. Тези действия увеличават рисковете от инциденти и възпрепятстват свободното корабоплаване. Координацията с черноморските ни съюзници Румъния и Турция има за цел да се засили наблюдението и нашата осведоменост за ситуацията", уточни Тагарев.
В Одеса военният ни министър се срещна с представители на българската диаспора и посети база на украинските военноморски сили, където положи цветя на Паметника на загиналите моряци.
Вижте повече в репортажа.
Зоуи Кравиц и Хари Стайлс правят 2 сватби
Пожар избухна на товарни кораби в иранско пристанище
Как да преобразим балкона без ремонт
Руски удари убиха 21 души в Украйна, Зеленски: Цинизъм!
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Бюджетът и съдебната реформа основни теми на консултациите при Йотова
Няма достатъчно военни лекари за мисии зад граница
Александър Бубиа: Ударът върху хората с цените е огромен
Проф. Михаил Константинов: Учуди ме отсъствието на лидера на ПБ на консултациите при президента
България привлича чужденци със сигурност и качество на живот
Спадът на петролните цени осигури възходящ завършек на сесията за щатските индекси
ЕС разширява достъпа до данни за ДДС, за да засили борбата с трансграничните измами
Макрон номинира Еманюел Мулен за ръководител на Френската централна банка
Belayer: Към момента има 2 дадени лиценза и около 20 отказа по MiCA
преди 2 години