Призвани сме да браним ценностите от Илинденско-Преображенското въстание. Това каза министър-председателят на Република България Николай Денков по време на церемонията за честването на 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание.
"2 август е символ. На тази дата преди 120 години българите в Македония и Одринска Тракия доказват, че идеята за демократска република, в която българи, турци и евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение не е увиснала на бесилото заедно с Левски. Тази идея придава смисъл и вдъхва мъжество на хиляди борци, които жертват живота си в името на свободата и равенството на между всички народности", заяви министър-председателят.
"Илинденско-Преображенското въстание е събитие с особено висока историческа стойност за съвременната българска нация, защото поривът за свобода не е егоистично-националистически. Идейното знаме на тази свобода е пълната автономия на Македония и Одринско с равни права, равни задължения, равни отговорности и равни възможности за развитие на всички общности, без разлика от етнос и вяра", каза той, цитиран от "Фокус".
"Подобни реформи са обещани от Берлинския договор от 1878 година, но никога не се реализират в западащата Османска империя. Не е случайно, че българите са движещата сила в най-масовото въстание срещу османската империя в тези земи. Географските области на Македония и Одринска Тракия по това време са най-многочислената и политически най-активната част от иначе разнородното население", каза още той.
Божков, Левски и моралът
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса