Македонският вътрешен министър Оливер Спасовски лично е наредил да започне разследване във връзка с посещението на македонски деца в България и срещите им с български политици в началото на месеца. Според него трябва да бъдат разпитани членове на "Детското художествено училище Кирил и Методий", които участват в проекта "Малък битолски Монмартър".
Младите художници, заедно с приятели от България, нарисуваха пред Народния театър картина, изобразяваща мечтаното единство между двете страни.
Според Спасовски това е "политическа злоупотреба с деца от страна на българските власти". Полицията дори е предоставила материали на прокуратурата след публикации в медиите.
Спасовски признава, че "нито един родител или организация не е подавала сигнал по случая, но той лично е заповядал да започне разследване."
Информацията за действията на Спасовски са били разпространени от медии, близки до Орце Камчев, който е включен в Черния списък на САЩ, поради "участие в корупция, злоупотреба с власт, рушене на съдебната система и съучастие със служители, които дестабилизират Западните Балкани".
В началото на юли това беше третата поред среща на млади художници от двете държави, която е в рамките на кампанията "От двете страни на границата" на д-р Милен Врабевски и Фондация "Българска памет".
Президентът Румен Радев прие на "Дондуков" 2 художниците от двете страни. Те подчертаха, че участват в инициатива за добросъседство и приятелски отношения между две близки държави.
"Правителството на Северна Македония стигна ново дъно: Оливер Спасовски нареди на полицията да започне досъдебно производство срещу учител, защото завел деца да рисуват в България - пред Народния театър и в Пловдив, а след това посетили българския парламент и президентството. Не знам дали колегите разбират как изглежда това - сякаш правят отчаяни крачки да се присъединят към един много фамозен световен клуб. Не, не става дума за Европейския съюз. А за все по-намаляващия клуб на тоталитарните режими. Всъщност се сещам, че учител може да бъде преследван от полицията за такова деяние само в Русия, Беларус и Северна Корея", коментира бившият външен министър Екатерина Захариева.
Отговор имаше и от председателя на "Малък Битолски Монмартър" - Славчо Николовски.
Цялото интервю с Николовски председател Николовски гледайте в предаването "Брюксел" 1 утре от 17.30.
Вижте повече в репортажа на Григорий Недялков.
Автомобил изгоря на магистрала "Хемус"
Спецакция в Созопол, задържаха мъж с райски газ и кокаин
Четири от US самолетите отпътуваха от летище “Васил Левски”
Доказаха ли, че има живот на Марс?
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Софийската градска прокуратура разследва ОПГ за имотни измами във Варна
Мартин, създал "Черна писта", със стряскащи данни за катастрофите у нас
Ето къде няма вода във Варна днес
Горанов: Иронично е, че именно Асен Василев е един от най-яростните критици на бюджета
Хотелиери по морето: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40%
САЩ ще ограничат вноса на допълнителен брой китайско телекомуникационно оборудване
Гълъб Донев: Бюджет 2026 е бюджет на реалността
САЩ одобриха Mythos 5 на Anthropic за по-широка употреба
Охлаждането при печалбите в китайската промишленост е признак на слабост