fallback

След кравите без уши - живи бобри изплуват по нашето Черноморие

Ако се установи замърсяване на водата, може да стигне до затваряне на плажове

19.06.2023 | 18:47 Автор: Елеонора Танева

Неочаквани находки по родното Черноморие от последните седмици притесняват туристите, особено след взривяването на язовира в Каховка. На този етап няма данни за замърсяване на българското Черноморие след взривяването на язовир "Каховка" в Украйна. РЗИ в Бургас взема проби от водата всеки понеделник. Концесионерите на плажове са предупредени да подават сигнал до здравната инспекция, ако забележат необичайно замърсяване на водата.

Петър Русев е спасител на бургаския плаж и казва, че след взривяването на язовира в Украйна морските гардове са нащрек.  

"От миналата седмица имаме нареждане от концесионерите да гледаме за необичайни обекти в морето - да се обадим на тел. 112,  да сигнализираме на ХЕИ, защото се очакват необичайни неща. Доста животни се изхвърлят от морето - както миналата седмица кравите от Черноморец, и живи бобри, донесени от течението", сподели наблюденията си спасителят Петър Русев. 

София е от Украйна, живее от 7 години в Бургас и с притеснения следи ситуацията със замърсяването на Черно море след взривяването на язовира в Каховка.

"Имам малко притеснение, защото съм с малко бебе. Сега за първи път ще плуваме. Вчера купихме малък басейн за него, за всеки случай, защото не знам какво да очакваме. Мисля, че ще се измисли някакъв вариант или самата Земя ще измисли нещо, за да изчисти морето", казва София Мазоренко.

"Някакви мерки трябва да се вземат, за да се пречисти и да се спре това замърсяване. Може да се провали сезонът", притеснява се Ивайло Монов.

От РЗИ Бургас успокояват - взетите досега проби показват, че морето е чисто. Ако има замърсяване, то трябва да премине първо по бреговете на Молдова и Румъния  и първо ще бъде засечено там.

"Към момента имаме взети 113 проби от морските води в зоните за къпане. Резултатите показват, че водата отговаря на изискванията за отлично качество. Може да се каже, че към момента няма никакви замърсявания", съобщи д-р Мариана Кофинова от РЗИ - Бургас.

При установяване на лоши проби ще се търсят причините и ще се информират по спешност отговорните институции. Ако стойностите за ешерихия коли и ентерококи са над нормата, може да се стигне и до затварянето на плаж. 

Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.

Снимка: Bulgaria ON AIR

fallback
Още от България
fallback