Шанс за Еврозоната? АИКБ сметна колко ще спестим, ако депутатите не увеличат заплатите си

Според представителите на бизнеса ДДС отново трябва да се върне към нормалното си ниво

01.05.2023 | 15:55 Редактор: Петя Кръстева
Шанс за Еврозоната? АИКБ сметна колко ще спестим, ако депутатите не увеличат заплатите си

"Изключително важно е да бъде излъчено редовно правителство, за да работи Народното събрание и законодателната власт. Най-важните задачи са свързани с осъществяването на най-важните приоритети за България. Според нас това са членство в Шенген, в Еврозоната и в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие", коментира Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

По думите му промените, които трябва да се направят, включват законодателните предложения за изменения на закони, свързани с приемане на България в Еврозоната. Това са законът за Българска народна банка, няколко закона за промяна на Търговския закон и други важни нормативни актове, така че да бъдат изпълнени условията за членство.

Според него Асоциацията на индустриалния капитал в България не приема представения от правителството бюджет и настоява да бъдат взети мерки заложеният бюджетен дефицит да бъде ограничен до 3% още през текущата 2023 г..

"Смятаме, че това е напълно изпълнимо условие. Предложихме 10 мерки, които ако бъдат осъществени – макар да са болезнени за бизнеса, за домакинствата и за пенсионерите, ще постигнем тази заветна цел. Повече са "за" орязване на разходи, но имаме предложения и за повишаване на приходите. Една мярка, която смятаме, че трябва да бъде въведена, е да бъдат отменени временните намалени ставки по ДДС. Предлагаме намаляване на някои бюджетни разходи като предвидените увеличения на възнагражденията на народните представители и на съдебната власт. Те могат да бъдат отложени или отменени през тази година. Там икономията ще бъде над 145 милиона лева. Смятаме, че има много резерви в разходите, които са за издръжка на държавната администрация. Там при една оптимизация, при намаляване на броя на администрацията, е възможно дори повишаване на възнагражденията на държавните служители. Има множество ведомства и институции, които са с дублирани функции, с разводнени щатни бройки, така че при внимателен преглед на тези разходи е възможна значителна икономия”, обясни Иванов.

Събеседникът подчерта, че проблемът с човешките ресурси е първият по важност и големина проблем за българския бизнес и той възпрепятства повишаването на икономическия ръст и инвестициите.

„Предложенията ни са в две посоки. На първо място активизиране на резервите, които се намират на българския пазар на труда, защото над един милион са хората в България, които са в трудоспособна възраст и които нито учат, нито работят, нито търсят работа", посочи Иванов пред Bloomberg TV Bulgaria

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR