За мен е удоволствие да присъствам на пускането на първите 14 от общо 29 нови трамвайни мотриси по реконструираните три трамвайни линии по бул. "Цар Борис III. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова на представянето на първата пратка от новите нископодови трамваи, които ще обслужват линии №4, 5 и 18 на Столичния градски транспорт.
"Тези 29, с доставените преди това трамваи, стават общо 67 нови трамваи. Това е повече от половината трамвайни мотриси на територията на нашия град", заяви още Фандъкова.
"Това е част от мащабната модернизация на наземния транспорт и заедно със строителството на Депото това е истинската промяна в градския транспорт в София и една от най-важните мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух", коментира още Фандъкова, след което уточни, че след провеждането на първия конкурс за доставка на 25 трамвая са били спестени средства, с които да се закупят още четири нови трамвая.
"Безспорна е модернизацията за градския транспорт в столицата - 100% тролеи, 90% от автобусите - над 120 електробуса вече се движат по линиите в столицата, и вече с новите трамваи и реконструираните трамвайни релси, дигитализацията на градския транспорт, това е реалното действие в полза на гражданите на София. Метрото и столичният градски транспорт обслужват хиляди софиянци, които имат право на по-добро качество на градския транспорт, повече достъпност. Мотрисите са нископодови, оборудвани с видеонаблюдение, климатизирани, така че назад във времето останаха спомените от жегата през лятото и студа през зимата", подчерта още столичният кмет.
Очаква се втората партида чисто нови трамваи да бъде доставена до края на лятото, пише БГНЕС.
"За нас целта трябва да е ясна - по-чисти градове, а нашата работни места да бъдат по-екологично съобразни. София е град с над средните нива на бройка коли на глава от населението и градската политика трябва да бъде подобрение на това - виждате, че сега дори трудно се чуваме. В този смисъл могат да бъдат предприети редица политики, които да бъдат превантивни, а не реактивни, и съм уверен, че в следващите години именно такива ще бъдат въведени - това са нискоемисионните зони, засилена интеграция и синхронизация между градския и регионалния транспорт, разгръщане на релсовия транспорт в града. Това е правилната посока", заяви Атанас Пеканов, служебен заместник министър-председател по управление на европейските средства.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Две жени и мъж са намерени мъртви в общежитие в Угърчин
Сенатът на САЩ гласува за прекратяване на войната с Иран
Мащабно прекъсване на тока удари Крим и окупирани райони на Херсон
Условията, в които живеем, могат да влияят на скоростта, с която остаряваме
Хората, които харесват лук, по-рядко развиват диабет и високо кръвно
ЗИКДБ ще обжалва решението на КЗК в защита на проекта за Националната детска болница
КЗК отмени обществената поръчка за проектиране на Националната детска болница
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Любопитно: Земни патогени оцеляват при марсиански условия
Астронавти ще ремонтират роботизираната ръка на МКС в открития космос
Космическият телескоп „Нанси Грейс Роман“ на НАСА вече е във Флорида
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Огнеборците са реагирали на 151 сигнала през последното денонощие
Честваме празника Рождество на свети Йоан Предтеча и паметта на свети Никита Ремесиански
В парламента изслушват Иван Шишков заради Баба Алино
Англия се издъни срещу Гана. Хърватска и Колумбия с победи
Икономист: Великобритания повтори грешките на ЕС след Brexit
И след възстановяването на икономиката лятната почивка е невъзможна за много гърци
IT предприемач: България и регионът ще внедряват новите технологии по-бързо
Кадър на деня за 23 юни