И тази година на първи януари кукери завладяха Разлог. В първия ден от годината в града по традиция се гонят злите сили. Кукерският карнавал е известен като "Старчевата" и на него се представят групи от различните квартали.
Кукерите, наричани в Разлог чауши, разтърсиха града от рано сутринта.
Чувствам се прекрасно, емоцията виждате каква е, не може да се опише с думи", каза участник в традиционния фестивал.
"Ние сме израснали с тази традиция и в момента гледаме да я предадем на младите и те да я пазят завинаги", каза друг кукер.
Участниците от всеки квартал бяха създали десетки сюжети, като всеки имаше конкретна роля в голямата веселба.
"Цяла година мислим на кой каква риза да избродираме, да везаме, на кой какви потури да направим, за да бъде най-красивият на този празник. Аз съм Веска Жегова, жената, която изработва носиите, мъжки и женски, поне от 10-12 години се занимавам и така сега като погледнете хорото, кажи речи половината носии са мои", каза майсторката на костюмите.
И тази година част от традицията станаха и най-малките жители на Разлог, които бяха пременени в носии.
Традициите се предават от поколение на поколение.
"Старчевата е емблемата, която обединява целия Разлог, Старчевата е пазена от дедите ни през вековете и от обичта към българското", заяви кметът на Разлог -Венцислав Гърменов.
Чаушите в Разлог минават по всички улици на града, за да орисат годината и да пожелаят здраве и плодородие.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
Над 1000 делегати избират нов главен мюфтия в НДК
14-годишно момче загина при тежка катастрофа в Разградско
Планински спасители издирват жена край Банско
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Голям район на Варна е без вода в неделя
101 пожара с потушили огнеборците за денонощие у нас
Непълнолетно момче загина при тежка катастрофа край Разград
Търсят млада жена, изчезнала към връх Вихрен
Падат цените на храните на седмична база
Ванс пристигна в Швейцария за мирни преговори с Иран, Ормузкият проток е основна тема
Акция на седмицата: „Еврохолд България“ АД
Криптосекторът може да се окаже неподготвен за реалността на АІ хакерските атаки
Кадър на деня за 20 юни