След по-малко от 48 часа изтича срокът, в който трябва да стане ясно ще бъде ли направен опит за изпълняване на първия мандат. Заявките на предложения от ГЕРБ за премиер проф. Николай Габровски са, че състав на правителство ще бъде предложен, въпреки че към момента той не събира достатъчно гласове за твърда подкрепа.
"Ако първите два мандата за съставяне на правителство са неуспешни, то при третия - независимо на коя парламентарна група е връчен, ГЕРБ ще настоява да се гласува съставът на проектокабинета с премиер проф. Николай Габровски", заяви лидерът на партията Бойко Борисов.
В понеделник на "Дондуков" 2 трябва да стане ясно дали Габровски ще предложи проектокабинет, който да бъде гласуван по-късно в Народното събрание. Самият той вече загатна, че такъв кабинет ще бъде представен на президента Румен Радев.
"Всички министри са избрани лично от мен и не са консултирани с Бойко Борисов. Надявам се, че няма да вляза трайно в политиката. България в момента е на ръба на пропаст", подчерта проф. Габровски.
Ако съставянето на кабинет с първия мандат се провали, той отива при втората по големина парламентарна група "Продължаваме промяната".
"Търси се някаква формула, която да не е толкова очевадна. В момента се върти конспиративна теория, че на ГЕРБ, ДПС И "Български възход" им трябват едни 10 човека да не влязат в парламента", коментира съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев.
В Народното събрание вече се коментира възможността Габровски да бъде кандидат с мандата на "Български възход" или БСП. Ключово ще е гласуването на левицата, без чиито гласове подкрепата за неврохирурга няма да надхвърли 115 гласа.
Вижте повече в репортажа на Варсен Такворян.
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Медиците да пестят от сапун и тоалетна хартия
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса