Данните за касовото изпълнение на консолидирания бюджет за 9-месечието на 2022 г. показват положително салдо в размер на 989 млн. лева, което е 0,6% от прогнозния БВП. То се формира от превишения на приходите над разходите по сметките на средства от Европейския съюз в размер на 520 млн. лева, както и от 468 млн. лева положително салдо по националния бюджет, заяви от парламентарната трибуна служебният финансов министър Росица Велкова.
Велкова подчерта, че информацията на пръв поглед изглежда оптимистична, но ако се погледнат предходните години бюджетът обикновено е на излишък до последните два месеца на годината, пише БГНЕС.
Положително бюджетно салдо е в нормално състояние, каза още тя, но уточни, че това не означава, че годината ще завърши на излишък, тъй като той е приет и планиран на дефицит.
По думите на служебния министър се очаква преизпълнение на данъчно-осигурителните приходи с около 250 млн. лева.
"Очакваме през декември да постъпят 2,6 млрд. лева от първо плащане по Плана за възстановява не устойчивост (ПВУ). Подали сме искането с изпълнени всички мерки и в момента нашето искане се разглежда в Европейската комисия", съобщи Велкова.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
В кадър: Фестът в парк "Бедечка" събра близо 15 000 души
Времето утре: Слънчево, на места ще превали следобед
Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, да задържим младите кадри с реални решения
Imperia Bet събира топ събитията в спорта на едно място
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Какво разкрива фоликуларната течност за качеството на яйцеклетката?
5 често задавани въпроса към кардиолога
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Погнаха състезателите и дрифтарите в Шумен
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Увеличават парите за културни събития през лятото във Варна
Посвещават празничния концерт за Деня на Варна на историческия успех на DARA
Спортен комплекс „Локомотив“ отвори врати след ремонта (СНИМКИ)
Bank of America очаква Фед да повиши лихвите с 0,75 процентни пункта през 2026 г.
Над 61 хил. заявления за подпомагане с директни плащания са подали земеделските стопани в Кампания 2026
Бившият председател на Фед Алън Грийнспан почина на 100 години
„МФГ Инвест“ реализира две допълнителни инвестиции за над 50 хил. евро