Риск за националната сигурност има, но пряка заплаха за България няма. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов във връзка с обявената частична мобилизация от Владимир Путин в Русия пред журналисти.
"България е член на НАТО и участваме в колективната отбрана, а член 5 гарантира националната ни сигурност", подчерта той.
Всеки конфликт, който е замразен, тлеещ или горещ, какъвто е този в Украйна, е риск за националната сигурност, добави министърът.
"Приехме три важни документа, свързани с Министерството на отбраната. Първият е решение за безвъзмездно предоставяне на хуманитарна помощ за Украйна. 350 медицински комплекта, които осигуряват медицинско обслужване на 35 000 граждани. Вторият е от изключителна важност за Министерството на отбраната. Той е за приемането на програма за приоритетни инвестиционни разходи на Министерство на отбраната. В нея влизат 13 проекта като те покриват само една част от необходимите способности. При прегледа на отбраната напред през 2019-2020 г. са дефинирани 188 способности, които трябва да има Българската армия. Ние сме акцентирали само върху 13 от тях, а сумата, която ги покрива е 6,6 млрд.", каза още Стоянов.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Спад на рейтинга на Зеленски след протестите в Украйна
Братът на Анджелина Джоли се разведе и призна: Гей съм!
Пикът на метеорния поток Персеиди е в нощта срещу 13 август
Николов, МВР: Фентанилът измести хероина на българския пазар
Аполипопротеин B – кога само стойността на LDL-холестерола не стига за оценка на сърдечносъдовия риск?
12 са новите лекарства с положително становище от ЕМА от юли 2026 г.
Хендра вирус – австралийска зооноза с тежко белодробно и мозъчно засягане
Можем ли да живеем до 146 години, а и повече?
Герман Титов: Първият човек, прекарал повече от денонощие в Космоса
Нови следи от вода на Марс са открити в стари данни от марсохода „Спирит“
Експерт, предсказал кризата от 2008 г., дава нова, мрачна прогноза за бъдещето
Имплант с размери 2×2 мм възвръща зрението на хора с тежко очно заболяване
134 пожара са ликвидирани за последното денонощие в страната
Хороскоп за 8 август 2026
Увеличават се сигналите към спешния телефон
Виц на деня - 7 август
Арестуваха още двама служители на ВиК-Бургас
Ръстът на китайския износ през юли надмина очакванията, подкрепен от AI бума
Петролът продължава да поскъпва след съобщения за удари срещу Иран в Ормузкия проток*
Корпоративните печалби надделяват над геополитическите рискове на пазарите
Войната влиза в предизборната кампания в Русия, а все по-малко руснаци вярват в победата