Петков очерта сценарий за значителен растеж на българската икономика

Премиерът направи това по време на среща с представители на Световната банка

06.06.2022 | 12:43 Редактор: Тодор Петров
Петков очерта сценарий за значителен растеж на българската икономика

Амбициозен сценарий за значителен растеж на българската икономика очерта премиерът Кирил Петков по време на среща с представители на Световната банка. Акцент в дискусията в Министерския съвет бе също темата за намаляване на неравенствата чрез стратегии за подобряване на грижите в системата на здравеопазването, социалните услуги и образованието, съобщиха от МС.

Министър-председателят посочи сериозния потенциал на партньорство със Световната банка. По думите му финансовата институция може да бъде полезна на страната ни не само с качествената консултантска дейност, но и при реализирането на проекти. 

На срещата в детайли бяха обсъдени възможностите България да удвои и задържи високите си темпове на растеж през следващите 15 години, за да достигне бързо до средноевропейските нива на доходи. Това обаче изисква: дълбоки структурни реформи, които да повишават потенциала за растеж; засилване на интеграцията на уязвимите групи и преход към зелена и цифрова икономика.

В рамките на дискусията бяха посочени четири приоритетни области на сътрудничество, които биха могли да отключат потенциала за икономически ръст на България. Става сума за надграждане на институциите и подобряване на доброто управление; повишаване на производителността на труда, уменията и пригодността за работа за всички; укрепване на публичните разходи с цел подобряване на предоставянето на услуги и повишаване на устойчивостта на модела на растеж.

Необходимо ли ни е еврото и кой трябва да реши за приемането му?

Час по-скоро трябва да приемем еврото, само правителството може да вземе експертно решение.
18%
Нямаме никаква нужда от еврото, ще търпим само негативни при влизане в еврозоната.
50%
Българските граждани трябва да решат чрез референдум дали и кога да въведем единната европейска валута.
23%
По-скоро трябва да го приемем, но по примера на Румъния да отложим с няколко години решението.
9%
Не мога да преценя.
1%
Общо 1404 гласа

Снимка: МС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК