Гешев атакува пред КС правилата за атестирането на университетските кадри

Такова искане е отправено до главния прокурор от над 100 университетски преподаватели

30.05.2022 | 15:27 Редактор: Елеонора Танева
Гешев атакува пред КС правилата за атестирането на университетските кадри

Главният прокурор внесе в Конституционния съд искане за обявяване на противоконституционност на параграф 17 от преходните и заключителните разпоредби в Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г.

Такова искане са отправили до главния прокурор над 100 преподаватели от почти всички университети в страната. Представителите на академичните среди посочват, че създаването на паралелен ред за дофинансиране на висшите училища би довело до недопустимо прекрачване на границата, поставена от закона, и до ограничаване на демократично извоюваните права на университетската общност в страната.

В искането до КС главният прокурор посочва, че обвързването на финансирането на държавните висши училища с изискването за "привеждането на критериите и показателите в правилниците за атестиране на академичния състав в съответствие с  методика, определена с акт на Министерския съвет" нарушава академичната автономия, заложена в Конституцията. Привеждането на правилниците на висшите училища в съответствие „с методиката, определена с акт на Министерския съвет“ следва да се извърши с промяна в правилниците за дейността на висшите училища, което е правомощие на Общото им събрание.

Задължителните критерии за оценка на членовете на академичния състав на висшите училища са изчерпателно описани в Закона за висшето образование (чл.57). В същото време с параграф 17 от преходните и заключителните разпоредби в ЗДБ на РБ за 2022 г., Народното събрание препраща към бъдещи, „допълнителни“, задължителни критерии  за „оценка приноса на всеки член на академичния състав“ изработени от Министерски съвет по „методика, определена с акт на Министерския съвет“, което създава непреодолима неяснота относно волята на законодателя.

В съответствие с чл. 84, т.1 от КРБ обществените отношения, свързани с конституционното задължение на държавата да „насърчава образованието, като създава и финансира училища, подпомага способни ученици и студенти, създава условия за професионално обучение и квалификация“ и начина по който следва да „упражнява контрол върху всички видове и степени училища“ е предоставено на Народното събрание, което единствено има правомощия да приема, изменя, допълва и отменя законите.

В искането си до Конституционния съд главният прокурор отбелязва и че упражняването на законодателно правомощие за контрол върху дейността на висшите училища, като се заобикалят разпоредбите на Закона за нормативните актове, изискващи провеждането на обществено обсъждане при изменение на закон, респ. без да бъде поискано становището на академичната общност, накърнява принципа за правовата държава, залегнал в чл. 4 ал. 1 от Конституцията на Република България. Съблюдаването на този принцип е отговорност на всички органи, натоварени с упражняването на публична власт.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК