По следите на шпионския софтуер "Пегас": Прокуратурата проверява за подслушвани лица

"Информация за подслушване с международния софтуер у нас няма", отговори Кирил Петков

11.02.2022 | 18:35 Редактор: Ваня Кузманова

Повече от половин година, след след като избухна международният скандал с шпионския софтуер "Пегас", българската прокуратура започна проверка - дали е имало подслушвания в български институции. Държавното обвинение изисква информация от службите за сигурност. 

Следи от шпионския софтуер у нас Софийската градска прокуратура ще търси в службите за сигурност. В хода на проверката прокурор е изискал информация от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства прилаган ли е в държавни структури продуктът на израелската технологична компания "Пегас", както и извършвана ли е процедура и прилагане на СРС-та по отношение на конкретни граждани, включваща същия продукт. Сходна информация е изискана от ДАНС, ДАТО и други. 

Премиерът отговори: Информация за подслушване с международния софтуер у нас, няма. 

"Няма данни в ДАНС днес тази програма да се използва от която и да е българска институция. Аз този казус го чух още през лятото. Интересно защо сега след толкова месеци се сезира прокуратурата, но ако има такова нещо бих бил първият човек, който би подкрепил пълно разследване по случая. Ние сме готови за всяко тяхно разследване да подкрепим. Но се надявам да не са просто PR ходове. Искат промяна да направят, въпреки че много се съмнявам", заяви премиерът Кирил Петков. 

Ходът на прокуратурата идва дни след като Европейският парламент обяви, че ще проучи аферата, избухнала в средата на миналата година. Международното медийно разследване тогава установи подслушвания на над 50 хил. телефона чрез софтуерната програма. Сред тях такива на 180 журналисти, 13 политически лидери, юристи, дипломати и активисти. 

"Той предоставя много повече от просто подслушване. Той е специален софтуер от типа Троянски кон, който дава възможност за пълно следене на вашето устройство. Означава абсолютно през цялото време записване на вашите съобщения, Вашите разговори, следене на локацията, вашите снимки, камера. Абсолютно всичко може да бъде доставено с този софтуер", посочи бившият инспектор от отдел "Киберпрестъпност" – ГДБОП Любомир Тулев. 

"Това, което знаем, е че държава след държава са използвали софтуера срещу хора, срещу които никога не би трябвало да го използват", каза репортерът на "Washington post" Крейг Тимбърг.

В журналистическото разследване обаче не фигурират нито България, нито публични личности у нас. 

"По-скоро моето мнение е, че европейска институция е в основата да бъдат образувани проверки в ЕС. Самите собственици на въпросното приложение казват, че то е за употреба на правоприлагащите органи. Тук обаче е проблемът - кой контролира това нещо? Тук разковничето е да се направи запитване до тази компания кои са органите, закупили лицензиран софтуер от тях", допълни Любомир Тулев.  

Софтуерът "Пегас" е водещ продукт на израелска компания за киберразузнаване с клон и у нас. Опитите ни да се свържем с българския офис на NSO GROUP останаха неуспешни.

Вижте повече в репортажа на Христиана Стефанова. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК