Опозицията и управляващите спориха около дневния ред, заседанието беше прекъснато преди гласуването на програмата. След което депутатите излязоха в почивка, поискана от ПГ "ГЕРБ-СДС", защото тяхната точка, свързана с пълни компенсации за общините, детските градини, училищата болниците, молитвените домове - заради скъпия ток, не бе включена в дневния ред.
Проектът вчера беше отхвърлен от енергийната комисия. Председателят на парламента Никола Минчев обясни в началото, че той не попада в програмата, защото няма доклад на водещата комисия и не са минали нужните, според правилника на НС, срокове.
От ГЕРБ-СДС поискаха прекъсване, за да може да бъде изготвен докладът на комисията, и обвиниха управляващите, че "бягат и не искат да решат дневния ред на обществото, който е инфлация, високи цени на ток и електроенергия". Към тях се присъединиха и "Възраждане", които упрекнаха председателя Минчев, че мери с двоен аршин законопроектите на опозицията и на мнозинството при решението кои от тях да бъдат включени в програмата на НС.
"Всеки един загубен час, без да се реши проблемът с компенсациите, води до настройване на обществото срещу всички в тази зала", коментира Жечо Станков от ГЕРБ-СДС.
"Да спрем с лицемерието, всички говорим с болници, поликлиники, детски градини, знаем проблемите на тези институции, но цяла България знае коя политическа сила ги изпрати на свободния пазар на електроенергия; знам какво искате - два часа дебати, от които няма да произтече нищо, правителството мисли по въпроса, ще предложи решение", заяви председателят на ПГ "БСП за България" Георги Свиленски.
Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС изтъкна, че цените на либерализирания пазар са били по-ниски, когато ГЕРБ са били на власт.
"Отговорното ви решение в момента е да накарате финансовия ви министър да преосмисли решението", посочи той.
Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС обърна внимание, че и днес, както и в предишни седмици, има внесени законопроекти, подписани с "вносител министър-председател Стефан Янев". Такъв, например, е предложеният днес от левицата законопроект за второ четен на промени в Закона за акцизите и данъчните складове, информира БТА.
Тези законопроекти трябва да бъдат изтеглени, Министерският съвет да си ги гласува отново на заседание и пак да бъдат внесени в НС, поиска депутатът.
Рамадан Аталай от ДПС посочи, че вчера на комисията по енергетика не е имало нито един депутат, който да не е бил съгласен общини, църкви и джамии, болници, училища, детски градини да бъдат компенсирани заради скъпия ток.
"Правителството закъсня, дайте решение, извикайте финансовия министър на място, ако вече имате решение, излезте и го кажете", призова той управляващите.
След гласуване бе приета проектопрограмата, предложена от Председателския съвет. Според нея днес депутатите гласуват на второ четене промени в Закона за акцизите и данъчните складове.
В програмата за седмицата е и предсрочното освобождаване от длъжност на Сотир Цацаров като председател на КПКОНПИ заради подадената от него оставка, както и създаването на временна комисия за промени в Конституцията.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Илон Мъск ще прави своя "Одисея", в която Елена е бяла: Какво казват историците?
Курникова показа децата, доволни от победата на Испания
Осигуровки, пенсии и минимална заплата: Какво се променя с Бюджет 2026?
Леопард нахлу в магазин за алкохол и нападна продавач (ВИДЕО)
Кои храни е препоръчително да се избягват по време на бременност?
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Генитален херпес - как протича инфекцията?
Как топлинният стрес може да повлияе на яйчника и качеството на яйцеклетката?
На 23 юли 1995 г. е открита кометата Хейл-Боп – най-ярката за XX век
Откриха гигантски източник на въглерод: Това е най-голямото пресъхващо езеро в света
Определиха максималната продължителност на човешкия живот
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
„Възраждане" разкритикува управляващите: Защо се продължава моделът на Борисов и Пеевски?
ДБ: Бюджет 2026 е като бюджета от времето на Жан Виденов
Над 50 полицаи, дронове и кучета в акцията по издирването на Асен и Наталия
Министерството на културата ще съдейства за възстановяване на Кукления театър във Варна
Кандев за отвлечената Наталия: Убеден съм, че извършителят ще понесе цялата строгост на закона
Nestle продава половината от бизнеса си с вода за 3 млрд. евро
Доверието на бизнеса във Франция се подобрява въпреки войната в Иран и горещините
Кризата в Близкия изток помага на TotalEnergies да увеличи с 68% тримесечната си печалба
Павел Цанев: Инвеститорите загърбват AI за сметка на традиционните сектори