Трима са новите министри в новото служебно правителство на Румен Радев. Той смени министрите на икономиката, финансите и транспорта.
Мястото на Асен Василев като служебен министър на финансите заема Валери Иванов Белчев.
Валери Белчев е възпитаник на "Харвард", от където има Магистърска степен по публична администрация. Той е магистър по финансови и банкови техники от Университета Париж-2 Пантеон-Асас (Paris 2 Pantheon-Assas), както и доктор на икономическите науки в УНСС с фокус върху банковите регулации.
В началото на кариерата си придобива експертиза в редица водещи търговски банки, включително "Ейч Ес Би Си", "Креди Агрикол Индосюез", "Фортис Банк" и "Сосиете Женерал".
През 2015 г. има ключова роля в създаването на държавното дружество от системата на Министерството на финансите, "Фонд мениджър на финансови инструменти в България" ЕАД, в качеството си на изпълнителен директор и председател на управителния съвет.
Постът на Кирил Петков като служебен министър на икономиката заема Даниела Тодорова Везиева.

Даниела Везиева е родена в гр. Русе. Завършва образователна степен магистър по финанси и кредит в Стопанска академия "Д.А.Ценов" - Свищов с допълнителна квалификация "Контрол в публичния сектор". Доктор по икономика НВУ "Васил Левски" – гр. Велико Търново.
Притежава опит в сферата на публичните финанси и администрацията. Работи по проекти, свързани с децентрализацията и въвеждане на нови модели на управление от 2003 г.
От 2007 г. до 2014 г. представлява България в Бюджетния комитет на Европейските училища. От ноември 2014 г. до февруари 2017 г. е заместник-министър на икономиката. От май 2018 г. до март 2019 г. е съветник в кабинета на председателя на Комисията за финансов надзор.
От 18 май 2021 г. до сега е съветник към Министъра на икономиката.
Христо Владимиров Алексиев новият служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Той e икономист и експерт в транспортния сектор. Магистър по икономика от УНСС и бакалавър по политология от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Притежава редица квалификации и сертификати от "Импириъл Колидж Лондон", Бизнес училището на Оксфордския университет и други международни образователни институции.
Бил е министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в служебното правителство на Огнян Герджиков. Като такъв прекратява първата процедура за концесиониране на летище София поради факта, че тя е икономически неизгодна за държавата.
Между позициите, които Христо Алексиев е заемал, са експерт към кабинета на министъра на транспорта. Ръководил е един от малкото проекти в държавата, реализирани по уникален модел, включващ едновременно европейско съфинансиране и механизмите на публично-частно партньорство, а именно Интермодален терминал Пловдив.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
"Това е само върхът на айсберга": Медведев с послание към европейски политици
Как контролът над Ормузкия проток може да промени баланса в Арктика в полза на Русия
Украйна удари руски морски патрулни самолети Ту-142 на летище Таганрог
До 15 дрона срещу един войник: как Русия променя тактиката си на фронта
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
Хороскоп за 31 май 2026
Варненец спечели отличието „Студент на годината“ на Софийския университет
Съдът нареди на НСО да отговори колко е струвала охраната на Пеевски
Пулев: Правителството намери решение на кризата с "Гражданска отговорност" на превозвачите
Илин Димитров: България иска да развива туризма си в четири сезона
Близо 30% от пчеларите в България са се отказали от професията си
Собствениците на жилища за отдаване под наем във Великобритания напускат пазара
Всички получават шестици – унищожава ли изкуственият интелект стойността на дипломата?
IPO-то на SpaceX поставя цена на страха да не изпуснеш възможността
преди 4 години