Спомените за атентатите в Ню Йорк са живи: Разказ от първо лице

Филип Димитров: Никога няма да забравя тези хора, вървяха и се обръщаха назад със сълзи на очи

11.09.2021 | 14:52 Редактор: Десислава Атанасова

И тази година два мощни лъча светлина осветяват небето над Манхатън в памет на загиналите в атентатите на 11-ти септември 2001-ва година. Сцените от рухването на двете кули на Световния търговски център и хаоса по улиците на Ню Йорк трудно се описват с думи. 20 години по-късно спомените за терористичното нападение все още са ярки.

Сутринта на 11 септември 2001 година административният център на Ню Йорк се пробужда. Утрото е слънчево и топло. 14 минути преди девет сутринта между 93-ия и 99-ия етаж на Северната кула се врязва Boeing 767 на "Американ еърлайнс" 

"Аз се намирах в сградата на ООН в този момент. Като бивш посланик на ООН бях поканен на една молитвена закуска за мир. Всичко беше блокирано и тръгнахме пеш. Не един път съм казвал, никога няма да забравя тези хора, които вървяха на север от време, на време се обръщаха назад. Някои от тях със сълзи в очите, за да видят дима, който излизаше от близнаците", коментира Филип Димитров, посланик на България в САЩ 

"Сутринта на същия ден бяхме, започвахме с дискусия в Държавния департамент. Срещата беше прекъсната, всички комуникации бяха прекратени също. На нас просто ни казаха: Ми, приберете се в хотела“. И последва едно ходене наред с много други хора по улиците", разказва Любомир Иванов, зам.-мин. на външните работи 2002 – 2004 г.

През април 2002 г. говорител на терористичната организация "Ал Кайда" поема отговорност за атентатите. Но това се случва половин година след като Съединените щати вече са започнали военна инвазия в Афганистан. Американският президент Джордж Буш поставя ултиматум на Кабул, да предаде Осама бин Ладен. 

"Той беше саудитски мултимилионер и въпреки, че саудитците му отнеха самото гражданство, защото той извърши няколко терористични атаки против саудитското правителство. Той не криеше това, че иска да се изправи против кръстоносците, както наричаше християнската цивилизация", посочва външнополитическият анализатор Огнян Дъскарев. 

Терорист номер едно е убит на 2 май 2011 година при 40 минутна операция на американските специални части в скривалището му край Исламабад. 

Вижте повече в репортажа на Миглена Георгиева.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК