От началото на август, цената на тока за бизнеса в България, е със 73% по-висока от тази в Германия, са изчислили от бизнеса. Въпреки призивите им, решение на проблема досега няма. Затова готвят протести и настояват за оставки.
"От началото на месеца цената на електроенергията в България е най-скъпа в целия Европейски съюз. Причина за това е зловредното и некомпетентно управление на енергетиката в ущърб на икономиката и домакинствата. Искаме оставката на ръководството на Министерство на енергетиката, на Български енергиен холдинг (БЕХ) и на ТЕЦ „Марица изток 2“, обяви председателят на Управителния съвет на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Според председателя на АИКБ на практика има монопол на Българския енергиен холдинг на борсата.
"Искаме анализ на поведението на ЕСО и НЕК. И след него ръководствата им също да подадат оставки", каза още Васил Велев и обяви, че работодателите са в протестна готовност.
От министерството на енергетиката обясниха, че е направено всичко възможно проблемът да бъде разрешен, в ТЕЦ "Марица изток 2" са включени 5 от 8 блока, които не са в ремонт.
Служебният премиер Стефан Янев разчита на анализа на работодателите за разрешаването на проблема.
"Разчитаме много на анализа на представителите на работодателските организации", категоричен е Янев.
Според експерти основните причини за поскъпването на борсовия ток са няколко. Основната - екстремно високите температури, довели до огромно потребление и оттам до ръст на цените.
Повече вижте в репортажа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Смъртоносният побой в Пловдив: Какво се вижда на записите от камери
Безмер, US самолетите и F-16 скараха Шаламанов и Каракачанов
Алтернативни методи за справяне с болката в кръста
Преместването на психиатричната болница в Курило отново е пред изпитание
Магнезий за по-добър сън - има ли ефект?
Защо сутрин либидото е по-силно?
Вижте Слънцето както никога досега с най-детайлните изображения в историята
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
Здравното министерство: Няма да закриваме РЗИ-та
Спипаха мъж с марихуана във Варна
Хванаха мъж, който повредил климатик на търговски обект във Варна
Три пункта за раздаване на минерална вода и днес във Варна
Жълт код за опасно горещо време в голямата част от България
Siemens повиши прогнозата си за печалбата за втори път тази година
Индустриалните поръчки в Германия са отбелязали по-силен от очаквания ръст
Commerzbank отчете 94% ръст на печалбата, започва ново обратно изкупуване за 1,2 млрд. евро
Петролът поевтинява, след като Иран и Оман постигнаха споразумение за Ормузкия проток*