Протест срещу превръщането на Халите в София в супермаркет. Акцията е на "Спаси София", като протестиращите образуваха жива верига около сградата. На място дойде и служебният министър на културата Велислав Минеков, но двете страни се оказаха на противоположни мнения.
Централните софийски хали са един от най-старите търговски комплекси у нас, създадаен през далечната 1911 г.
Като архитектура сградата съчетава в себе си рядко срещания дотогава стил "неовизантика" и далеч по-модерния "сецесион". Освен на времето, сградата устоява и на бомбардировките в столицата през 1944 г. И след период на реставрация, получава статут на паметник на културата от национално значение.
Оттогава до днес Централните софийски хали са пазар за месни и млечни продукти, риба и зеленчуци. Росица Алексиева пазарува там 3 пъти в месеца."Питки, маслини, салам... Хубава сграда е, нека си е един официален народен магазин", призова Росица. Въпреки очарованието на сградата, вътре в нея е пусто и повечето магазини са затворени.
Голяма търговска чуждестранна верига обяви, че има инвестиционни намерения към халите. От веригата са готови да дадат 50 млн. лв. за реставрация и реконструкция, за да я наемат, като обещават, че ще запазят облика на сградата.
На партерното ниво проектът предвижда преструктуриране на търговските площи във вътрешността на сградата. От "Спаси София" се обявиха против идеята.
"Видимо има съществени промени вътре, което се отразява на целостта на сградата. Тя е целокупност от фасада и външност, но функцията на сградата е много важна. Не смятаме, че тук трябва да се помещава една верига. Надяваме се собственикът да покаже корпоративна отговорност", заяви Андрей Зографски от "Спаси София".
Съдбата на сградата все още не е решена, но министърът на културата вижда възможност в предложението на голямата търговска верига."Три щанда работеха. Вътре имаше един човек, но не беше купувач. В момента зависи дали ще подпишем едно решение, но търговската верига предлага наистина огромни средства за реставрация. Другото - не забравяйте, че това е частна собственост", посочи министър Минеков.
Сегашната управа на Софийските хали отказа коментар. Недоволните искат инвестиционния план да бъде подложен на обществено обсъждане.
Вижте повече в репортажа на Александра Иванова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
ВАС потвърди новите правила за прием в детските градини в София
Икономист предлага преминаване към умерена форма на прогресивно подоходно облагане
Кадър на ИТН стана началник на кабинета на Михаела Доцова
Имунизации през първата година: Как работи имунната система на бебето, какво включва имунизационният календар и защо е важен?
Училищата вече ще имат по-ясна рамка за здравно образование
6 йога упражнения за спокойствие на ума
Общо 225 са заболелите от морбили в страната
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Китай планира да достави проби от Марс до 2031 г.
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Условна за младеж-рецидивист, системно крал от магазин във Варна
Административен съд – Варна прекрати делото на бившата Транспортна болница срещу НЗОК
Временно преустановява работата фитнес залата в ПК „Приморски“
Хотелиери и туроператори: Giro d'Italia няма да има икономически ефект за туризма
Гюров на последното заседание на кабинета: Слизаме от сцената с достойнство
Клисурски: България не може да поеме още дълг, но резервът ще стигне до нов бюджет
Могат ли развитите икономики да избегнат дългови затруднения?
Приходите от петрол на Русия се удвояват, но растат и компенсациите за индустрията
До каква степен бизнесът в България успява да интегрира изкуствен интелект