Обвинения в подслушване, но без доказателства. Така от ГЕРБ обясниха привикването на служебния министър в парламента, той - оспори.
"Всички служби ангажирахте с недоказани твърдения", каза председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
"Ще ги получите, една част още днес. Националното бюро е питало дали може да уведоми гражданите, прокуратурата е казала "НЕ", за да не могат да си търсят правата. Вие сте завършила също право, наша студентка от УНСС, познавам ви. Материалите са искания до спецсъда за ограничаване на права на протестиращи граждани миналата година, наблюдението е продължило дълго, има съмнения за законността на срока", обясни Бойко Рашков.
Мотивите, с които са искани разрешенията са, че целта била извършване на опит за преврат и насилствено завземане на властта, посочи служебният министър и добави, че имената на подслушваните били разнасяни на листчета, а справки не са изготвяни.
"Стотици български граждани са били подслушвани по искане на Спецпрокуратурата и по разрешение на Специализирания съд. МВР са наблюдавали безучастно как някои от техните служби – ГДБОП, „Вътрешна сигурност" и ГДНП, са изпълнявали функциите на обслужващ персонал за Специализираната прокуратура", изтъкна Рашков.
От ГЕРБ поискаха имената на подслушваните да бъдат разкрити и това предизвика спорове в пленарната зала.
"Колко са подслушваните хора и граждани, за да бъдем коректни? Предизборни цели и оправдания, фалш", бяха думите на Александър Ненков от ГЕРБ.
"Не се казвам Цветан Цветанов, извикайте си дясната ръка на таралежа. Законът не ми позволява и колкото да настоявате, това няма да стане", категоричен бе Рашков.
"Истината е, че законите през последните 12 години така се пишеха, че да бъдат в угода на управляващо мнозинство и редица граждани се превърнаха в престъпници, без да се престъпници", подчерта Иван Иванов от БСП.
"Не мога да повярвам, че ПГ на ГЕРБ стои зад това да бъдат подслушвани граждани и журналисти", каза лидерът на "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова.
Класифицирана информация за послушванията, както и подробни материали вътрешният министър изрази готовност да представи на специално създадената парламентарна комисия.
Повече вижте в репортажа на Петър Антонов.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Пребитото от баща му 5-годишно дете вече е в съзнание
Почина музикантът Боян Христов, писал текстове за големите български звезди
Денков: Ти да видиш, фашизмът идва от либералния свят
Кметът на Свищов: Ситуацията е критична, ограничаваме ползването на вода
„Александровска“ започва генна терапия за пациенти с булозна епидермолиза
Безплатни грипни ваксини за деца ще се поставят от 1 октомври
Защо вагиналните инфекции са по-чести през лятото?
Опасен ли е инструменталният аборт?
Ново откритие на Великденския остров може да пренапише историята
Животът в космоса променя психиката: Учени разкриха как
НАСА търси заместник на ветерана LRO с нова мисия до Луната
Японски учени разработват експериментална ваксина „против стареене“
Шофьор на такси вози безплатно болен котарак до ветеринар във Варна
Експерти настояват за по-строги правила в онлайн пространството
Международния църковен фестивал „Света Богородица Портаитиса“ се провежда във Варна
Още автобуси с променен маршрут заради затворени улици днес
Закопчаха рецидивист, карал редовно без книжка
Продуктовите такси за електрически и електронни уреди ще бъдат намалени четирикратно
Собственикът на Sports Direct увеличи дела си в Hugo Boss до 48%
Tesla се готви да пусне Cybercab в действие още този месец
Руският бизнес е дарил 4,5 млрд. долара в бюджета