Промени при матурите за дванадесетокласниците. Зa пъpви път пpeз cлeдвaщaтa yчeбнa гoдинa втората задължителна матура ще е по професионален предмет за зрелостниците, ĸoитo изyчaвaт пpoфecия в средното си училище. Дoceгa тe мoжexa дa избиpaт между втopa мaтypa пo oбщooбpaзoвaтeлeн пpeдмeт или пo пpoфecия.
Вече има и примерни дати за изпитите. Изпитът по български език и литература е планиран за 18 май. Вторият задължителен изпит ще е два дни по-късно - на 20 май. Националното външно оценяване след 4 клас ще е на 26 май - по български език и литература, и на 27 май - по математика. Изпитите на седмокласниците и десетокласниците ще бъдат на 14 и на 16 юни 2022 г.
Валентин Христов ще бъде 12 клас. Той е от първия випуск, който ще държи задължително изпит по професионална квалификация. Казва, че според него така е по-добре и няма притеснения.
"Като го учиш това нещо по-добре да го завършиш и да си вземеш квалификацията, отколкото да си го учил 5 години за няма и какво", сподели той.Когато учениците се явят на държавен изпит по професионална подготовка, получават степен квалификация отделно от дипломата за средно образование. Това досега е било по желание.
"За изпита абсолютно перфектно са подготвени, програмата им включва всичко, което е необходимо за автомобила и те даже го повтарят на практика в работилниците и трети път в сервиз, където е изнесено практическото им занятие. Освен това лятото имат 64 часа производствена практика", коментира старши учителят по професионална подготовка инж. Стоян Денев.
До момента изпитът за професионална квалификация е избиран като втора матура едва от 50% от учениците в някои специалности."След като са кандидатствали и след като са учили 5 години в гимназията, това ще им даде по-голяма сигурност при намиране на работа. Свидетелство за професионална квалификация трета степен, което им отваря доста врати в бизнеса", обясни заместник-директорът в ПГ по Механотехника "Юрий Гагарин"- Русе инж. Емилия Червенкова.
Според преподавателите, задължителният изпит няма да е допълнителен стрес или утежняване за учениците, тъй като те се подготвят няколко години за това.
Пролетната ваканция на учениците от 1-ви до 11-ти клас ще бъде от 1 до 10 април, а за 12-ти клас - от 7 до 10 април. Коледната ваканция за всички ще е от 24-ти декември до 3-ти януари включително. Проектът е публикуван и предстои обществено обсъждане.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Онкоболните влизат в национален регистър
Румен Радев: Наш дълг е да съхраним духа, традициите и историческата памет на народа ни
Президентът: Конфликтите са навсякъде, влязоха дори в домовете ни
Най-богатата провинция на Канада върви към референдум за независимост
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Ново поколение Т-клетъчна терапия постига 45% пълна ремисия при рак на кръвта
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Спартак Варна приема Добруджа в мач за оцеляване в Първа Лига
Товарен кораб, пълен с калцинирана сода за Украйна, е потънал в Егейско море
Каварна празнува на 6 май
Провеждат антитерористично учение на Морска гара Варна
Какви пожелания отправиха политиците за Деня на храбростта и Българската армия
BMW записа 23% спад на печалбата заради митата и слабото търсене в Китай
ЕЦБ очаква ръстът на заплатите в еврозоната да се ускори през второто полугодие
Ръстът на несъстоятелност на фирми в България е най-големият в ЦИЕ за 2025 г.
Южнокорейският Кospi достигна нов рекорд с подкрепата на Samsung