Не може да се очаква промяна в националната позиция на България по отношение на Република Северна Македония. Това стана ясно след посещението на португалския външен министър Аугущо Сантуш Силва и комисаря по съседство и разширяване на Европейския съюз Оливер Вархей у нас. Двамата са на работно посещение в България. Защо Европа не ни разбира?
"Ако си припомним гласуването на 25 март в ЕС за резолюцията за напредъка, мнозинството подкрепи българската позиция. През последните месеци видяхме няколко пробойни. Австрия създава един център - специфични интереси, които не съвпадат с българските, и Югоносталгията на Словения и Хърватска, които могат да гравитират към един антибългаризъм. Българската дипломация не беше предприела адекватни мерки за действия". Това заяви доц. Спас Ташев от ИИНЧ при БАН в предаването "Денят ON AIR".
И подчерта, че в наши дни има ясен "фронт" срещу страната ни.
"Той беше организиран от Скопие, македонския външен министър и премиер, които предприеха обиколка, и беше ясно, че е срещу България. До днес на обяд Заев повтаряше като папагал, че България отричала македонската идентичност. Само, че след срещата на еврокомисаря по разширяване, Заев направи друго изказване - че може да се намери решение с България за идентичността", посочи Ташев.
Той коментира и изказването на македонския премиер Зоран Заев: "Всички идват от маймуни, само ние от българите".
"Беше много провокативно. Той призова и българския президент да демонстрира европейско поведение - това е обида. Той е бил наясно, че неговият въшнополитически натиск няма да окаже влияние и това е една подготовка на гражданите в Македония, че поне до лятото напредък няма да има и преговорите за членство са една илюзия", коментира още събеседникът на Ганиела Ангелова.
Темата за Македония да бъде надпартийна с обществен консенсус е идея, която доц. Ташев посочи в ефира на Bulgaria ON AIR.
И допълни, че срещата на Стево Пендаровски с Румен Радев е добър сигнал.
"Очаквам позитивни сигнали по отношение на България. Избягва се конфликтната точка, един опит за демонстриране на воля за добър диалог. И това, че ще пътуват с наш самолет, е символично - водещата роля на България в този процес", каза той.
И определи действията на страната ни като пасивни.
"Грешката на България, е че е пасивна", отбеляза Ташев.
Опозицията ВМРО ДПМН
"Поведението е притеснително, самото общество не е готово. Поведението на тази партия е изключително опасно" посочи доц. Ташев.
Според него Скопие е троянският кон на Белград и Москва в НАТО и ЕС.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?
Европа губи енергийната битка за изкуствения интелект