fallback

Борисов се похвали: ЕС отпуска 29 млрд. евро за България!

200 млн. евро ще бъдат отпуснати за слабо развитите региони в страната

21.07.2020 | 07:30 Автор: Ралица Братанова

Лидерите на ЕС постигнаха съгласие за разпределянето на парите за възстановяване след кризата заради коронавируса.

"Снощи в полунощ се разбрахме - на 390 млрд. евро паднаха грантовете, на 360 млрд. - заемите. Всичко беше пренаписано", обяви премиерът Бойко Борисов в изявление.

"Общ размер на многогодишната финансова рамка (МФР) ще бъде 1 трилион и 74 млрд. евро за следващите 7 години. За да остане таванът 750 млн. евро, което искаха южните държави, а другите държави искаха грантовете да не минат 400 млрд., се стигна до соломоновското решение 390 на 360", обясни премиерът, който е в Брюксел за участие в заседанието на Европейския съвет, посветено на бъдещия бюджет на ЕС.

Постигната е договореност за обвързване на отпускането на бюджетни средства със състоянието на върховенството на закона. Тези цифри са при положение, че нещата с К-19 не се усложнят, уточни министър-председателят.

Бюджетът за следващите години за България е близо 29 млрд. евро, съобщи Борисов.

"България взе над 1 млрд. повече. Всички казаха, че това е заслужено, всички казаха, че нашето председателство е било за пример. Шарл Мишел лично ми се обади по телефона и ми благодари за огромната помощ, която съм му оказал в преговорите. Шарл Мишел е изключителен приятел на България", каза още премиерът.

Борисов посочи, че България е една от малкото страни, които ще получат повече пари.

"Затова ли заслужавам да ми се иска оставката?! На тези, които днес ще се упражняват, да го знаят. При 62 млрд. евро по-малък бюджет, над 1 млрд. повече за България. Не само се запазват средствата по кохезионната и общата селскостопанска политика, която беше нашата червена линия, особено важно е, че успяхме да договорим запазване на нивото на европейското финансиране по тези две политики, като за кохезионната политика са заложени близо 18 милиарда лева“, допълни той.

200 млн. евро са отпуснати за слабо развитите райони в страната.

Големият спор беше между страните от "пестеливата четворка" - Австрия, Швеция, Нидерландия и Дания, към които обаче се присъедини и Финландия - и южните държави, които оспорват идеята на северните средствата от възстановителния фонд да са в преобладаващата си част изгодни заеми, а не грантове.

Вижте цялото изявление във видеото.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България
fallback