Кантарджиев: Надцених самосъзнанието на хората, случаите на Ковид-19 растат

Неспазването на елементарни правила довело до завишения брой случаи на коронавирус

21.06.2020 | 11:00 Редактор: Александра Иванова
Кантарджиев: Надцених самосъзнанието на хората, случаите на Ковид-19 растат

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев заяви, че завишеният брой на случаи на Ковид-19 у нас е притеснителен и хората трябва да обърнат внимание на дисциплината си.

"Тенденциите са смущаващи, в последните осем дни имаме завишаване на положителните случаи. Това ме притеснява. Взривовете в огнища станаха много в страната. Хората са заразени от неспазване на елементарни правила – да не се събират по много и на затворени места. Надценил съм самосъзнанието на сънародниците ни... ", посочи той.

Според него не е логично поставяне на КПП на входовете и изходите на градовете или затваряне на хората вкъщи, предаде БНР.

"Все още мисля, че има съзнание у хората да пазят себе си и семействата си... За съжаление у нас, за разлика от други държави, се появиха противоречиви и взаимоизключващи се послания. През март и април бяха взети навременни мерки, това доведе до слабо разпространение... Но медийното пространство беше залято от приказки, имаше противоречиви и взаимоизключващи се изказвания, включително и от лекари", коментира той.

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести смята, че има някои съмнения относно това дали може да се създаде ефективна ваксина срещу Ковид-19.

"Надеждите на СЗО са, че сме близо да ваксина. Съмненията ми за нея са до каква степен тя ще предпазва от инфекция и колко дълго ще предпазва, дали тя няма да доведе само до по-леко протичане на заболяването. Ваксината срещу този вирус трябва да предизвиква реакция на клетъчния имунитет", допълни проф. Тодор Кантарджиев. 

По думите му вирусът, за да се създаде успешна ваксина за Ковид-19, трябва да се селектират такива мутации на вируса, които да го направят лесно заразяващ и да не протича бурно, за да може да преживява дълго време в организма на човека.

"Тази вирусна инфекция е интересна с развитието на заболяването. В човешкия организъм се образуват две огнища - в горните отдели на дихателната система и в белия дроб. Тези две линии се развиват отделно. Най-вирулентната и смъртоносната част е в белия дроб, но вирусите там се разпространяват трудно сред други хора. Хората се заразяват от вирусите в назофаринкса, но те са по-малко вирулентни и там няма да устоят създадени мутации, които носят по-голяма смъртоносност. Това е обяснението за намаляване на силата на вируса, не е така високо патогенен като първите месеци. Този факт е доказан медицински", обясни той.

Проф. Кантарджиев подчерта, че хората, които са изкарали вируса леко или безсимптомно, заразяват по-малко. За това е важно да се изследва клетъчният имунитет.

"Този вирус е от групата вируси, където антителата не говорят много нито за състоянието на болния, нито до каква степен си бил в контакт с този вирус. Имаме ли хубави методи за доказване на клетъчен имунитет срещу вируса, много по-добре ще знаем каква част от населението е била в контакт с този вирус и каква част е защитена от такъв или подобни вируси... Доказа се, че хората без клиника или с лека клиника, малко заразяват. Това е много важен факт", подчерта той.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


1
5 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 3 години
Повечето хора не смятат, че има зараза и затова нито спазват дистанция, нито хигиена. Изобщо не осъзнават, че живота се промени и на всички нива ще е различно. Сигнализирай за неуместен коментар