Шестима души са обвинени след специализираната акция, при която беше задържан шефът на НОИ в Силистра - Милен Пенчев. Обвиненията са за организиране на престъпна група, занимаваща се с фалшиви документи, уреждащи пенсии по-рано от навършения за това стаж. В повечето случаи е ставало въпрос за миньори.
Сред обвинените е и директорът на НОИ-Силистра. Установено е, че по телефона Пенчев е диктувал на началника на отдел "Отпускане на пенсии" лични данни на лица, които са искали да получават пенсии, за които нямат право, съобщиха от Специализираната прокуратура.
Тя е записвала на бележка абревиатурата "СМЧ – Пенчев", т.е. "Силно мой човек - Пенчев". С тези отбелязвания служителите знаели, че това са близки до директора хора. По този начин самите пенсионни досиета се изготвяли по-бързо и безпроблемно, не са се извършвали нужните проверки", посочи говорителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева.
Лицата, възползвали се от такива пенсии, са били от различни прослойки, включително бивши кметове, заместник-кметове и общински съветници.
Част от членовете на групата са били ангажирани с изготвянето на фалшиви удостоверения за трудов стаж. По случая са разпитани множество свидетели.
Харесайте ни във Facebook ТУК.
GEN Z активизъм: Защо гласът на младите в България остава нечут?
Акциите на SpaceX паднаха, Илон Мъск вече не е трилионер
Предполагаемият убиец от Угърчин е излязъл от затвора на 12 юни, с дълго досие е
Как безопасно да постигнем равномерен тен през лятото?
Какво да ядем при подуване на корема?
10 ползи от разтягането всеки ден
Какво са автоимунните заболявания?
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика
Откриха спящ гигант: Древна черна дупка с маса 6 млрд. пъти по-голяма от слънчевата
SpaceX доминира в космоса и се насочва към изкуствения интелект
Рядко небесно явление: Марс преминава през звездния куп Плеяди
Излазъл преди десетина дни от затвора е задържан заради трите трупа в Угърчин
Съдът не уважи жалбата срещу временното отстраняване на началника на Службата по кадастър във Варна
От 1 юли социалната пенсия за старост ще е 183,81 евро
Какво ще бъде времето в четвъртък?
Приключи монтажът на новото енергоспестяващо улично осветление в "Чайка"
С електрическия кросоувър GWM Ora 5 България пак ще е сред автомобилните производители
Депутатите приеха на първо четене промени в дейността на инвестиционните фондове
Европейците се ужасяват да харчат пари и това вреди на икономиката
Австрия отпуска 60 млн. евро в подкрепа на авиоиндустрията