Операция История

Начален часНеделя от 16:30 часа
още

Малджански: Идва световна криза, а ние не произвеждаме нищо, изнасяме само малоумие

Специалистът по селскостопанска история коментира предизвикателствата пред българското и европейското земеделие 

10.05.2026 • 16:55 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Работа на държавата е да осигури хранителния суверенитет на нацията. Това заяви в предаването "Операция История" специалистът по селскостопанска история Йордан Малджански.

"Ние сме имали най-великия аграрен модел. Ако има нещо велико, това са българските селяни и аграрният модел, нищо друго. Храната не е стока и не е разход, а инвестиция на държавата в бъдещето, в здравето, жизнеността и работоспособността на нацията. Това е работа на държавата", каза гостът на Bulgaria ON AIR

По думите му спасението е именно в аграрния модел.

"Защото сега идва световна криза и ще видите какво ще правят всичките онези французи и други, които са правили т.нар. фермерско земеделие - ще приключат. Идва едромащабното производство на Меркосур и те приключват. Идват високите цени и приключват", обобщи експертът.

Малджански не скри възмущението си: "Европейските фермери си изнасят своите леки коли и химическа промишленост. Те могат от тази печалба от износа да покриват разходи. А ние какво изнасяме? Освен малоумие, нищо друго не изнасяме".

"Ние не произвеждаме нищо, това е. Целият регион е пустиняци и всичко мълчи", посочи още специалистът. 

Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?

Незабавно овладяване на галопиращите цени.
35%
Приемане на нов бюджет за 2026 г.
18%
Съдебна реформа, избор на нов ВСС и главен прокурор.
10%
Законови промени, за да не изгубим плащанията по ПВУ.
4%
Ревизия на работата на последното коалиционно правителство.
2%
Борба с олигархията, корупцията, организираната и битовата престъпност.
17%
Промяна в курса на външната политика на България.
11%
Не мога да преценя / Друг отговор.
2%
Общо 2333 гласа

Целия разговор гледайте във видеото. 


  • Последни
  • Четени
11
12 rate up comment rate down comment 3
Бай Милен
преди 1 месец
Стига слугинаж!Референдуми за всеки въпрос, засягащ суверенитета на БЪЛГАРИЯ!Създаване условия за връщане нашите от чужбина, особенно тези малки деца!Държавата да работи за хората, а не хората за ДЪРЖАВНИЦИ НА ЯСЛА!БАСТА! Сигнализирай за неуместен коментар
10
4 rate up comment rate down comment 2
Филип
преди 1 месец
От време на време изпълзяват някакви,.които живеят в собствен свят. Поразходете се из България да видите какво се произвежда.... Сигнализирай за неуместен коментар
9
11 rate up comment rate down comment 5
Земеделец
преди 1 месец
Истината е, че колкото и да бягате от селата няма да стигнете далече! Виждам как тези по селата ще са добре. Взимайте си къщи с дворове по селата и се учете как да оцелеете. Като свърши храната в магазина ще видя тогава "гражданите" ще се молите да помагате по селата за да ви нахраним Сигнализирай за неуместен коментар
8
3 rate up comment rate down comment 7
Байко
преди 1 месец
Не мога да разбера защо се канят такива *** че и статия после за казаните от него глупосто Сигнализирай за неуместен коментар
7
7 rate up comment rate down comment 6
4
преди 1 месец
Нашето село остана без селяни още преди 50 години. Произвеждаме жита и слънчоглед, това може с много техника и малко хора. И произвеждаме много. Другото го внасяне, а дървени философи като този да идат на село и да покажат как става.Що се отнася до промишлеността само пловдив и областта дават брутен продукт по голям от цялата Живкова промишленост. Такаче, по кротко със сълзите и воплите Сигнализирай за неуместен коментар
6
5 rate up comment rate down comment 3
Буден
преди 1 месец
Това предаване - "Операция история" - в наши дни не е пример за нищо друго, освен медиен слугинаж, даване на трибуна на пишман историци с конспиративни теории и носталгия по казармата и "времената, когато имаше ред". От явно десни и антируски позиции в последните месеци, като усетиха, че вятърът духа към победа за Радев, започнаха да дават трибуна само на евроскептици и бивши членове на ДС. А когато Радев изгуби властта, ще започнат пак да възхваляват евроатлантизма. Слагачество в най-често вид. Сигнализирай за неуместен коментар
5
14 rate up comment rate down comment 3
Мухтар
преди 1 месец
За да се въведе ред ,трябва квоти към ,,зем. пройзводители " и животняри ,тоест ,ако ти си зърнар ттябва да отгледаш и 10 дка ряпа ,20 дка .картофи ,10 дка.лук и т.н., за да получиш субсидия за пшеница,а животнярите строг регистър и контрол на брой животни ,местонахождение ,начин на отглеждане ,вет .контрол иначе няма субсидии . Сигнализирай за неуместен коментар
4
6 rate up comment rate down comment 1
Вай
преди 1 месец
И ний сме дали нещо на света!!! Сигнализирай за неуместен коментар
3
8 rate up comment rate down comment 2
алкохолик
преди 1 месец
ко ще изнасяш то за нас няма, хващай се ти копай изнасяй като искаш Сигнализирай за неуместен коментар
2
7 rate up comment rate down comment 4
Pepo
преди 1 месец
Имаме опит от комунизма. Сигнализирай за неуместен коментар
Операция История виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички