Операция История

Начален часНеделя от 16:30 часа
още

Защо допускаме известни български паметници да изчезват

Диана Гергова: Алчността е завладяла страната ни

28.09.2025 • 19:42 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

България се оказа единствената европейска страна, която няма свои институции за опазване на недвижимото наследство. Това заяви в предаването "Операция История" проф. Диана Гергова - археолог траколог.  

Тя коментира информацията, че в България има над 42 500 археологически обекта.

"Те може би вече отдавна не са 42 хиляди, въпреки че числото се мени, защото ние продължаваме да откриваме нови и нови обекти. В същото време изследванията показват, че огромен процент от известните паметници вече почти са изчезнали или са на изчезване", посочи още Гергова пред Bulgaria ON AIR. 

"По времето на соца беше много лесно - всеки казваше какво му е необходимо, за да си направи разкопките в съответната година и получаваше средствата, сега не е така", каза специалистът.

В основата на сегашната ситуация, според нея, стоят "алчността, която е завладяла страната ни", и желанието да се разпределят европейските средства за културно наследство.  

Целия разговор гледайте във видеото.   


  • Последни
  • Четени
1
2 rate up comment rate down comment 0
Тинка Борисова Георг
преди 8 месеца
Респект, към Вас!Моля, достъп до тази петиция, на Диана Гергова/аз нямам фейс и Не желая да имам/.Мейлът ми е kokotin***abv.bg Сигнализирай за неуместен коментар
Операция История виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички