Проектобюджетът за тази година изглежда като бюджет, който се опитва да спаси положението в България. Това коментира в предаването "Опорни хора" икономистът Любомир Каримански - член на УС на БНБ. Той допълни: "Друг е въпросът доколко успява този, т.нар. от финансовия министър "възможен бюджет", да отговори на предизвикателствата и в приходната, и в разходната част и да установи една много солидна финансова дисциплина да се върви към консолидация на разходите в бюджета".
Той подчерта пред Bulgaria ON AIR още: "Програмата, която има правителството, много често би трябвало да води към фискална политика, която да се синхронизира с паричната политика, а двете заедно да водят до ценова стабилност в страната. Именно това е нещото, което, като че ли липсва в числата, които виждаме в бюджета и особено в средносрочната бюджетна прогноза."
Каримански изрази притеснение от това, което има в държавния дълг.
"Имаме един максимално допустим дълг, който в началото Министерство на финансите предложи да бъде 16,9 млрд. лв. и изведнъж в Министерския съвет той се промени на 18,9 млрд. лв. Но никой не обръща внимание и на нещо друго. Ние имаме т.нар. държавно гарантиран дълг - това са онези държавни гаранции, които отново можем да причислим като квази дълг към дълга, който има. Само че те не се отчитат по този начин в бюджета. Ако съберем квази дълга под формата на държавни гаранции, който е над 5 млрд. лева плюс тези 18,9 млрд. лева дългът за 2025 година отива на 24 млрд. лева. И това е много сериозно", категоричен беше Каримански.
Целия разговор гледайте във видеото.