След около 20 години присъствие в интернет пространството пиратските сайтове Zamunda, Zelka и Arena са свалени при мащабна акция на българските служби. Операцията е осъществена с помощта на американски партньори.
Задържани са четирима души. Един от тях е освободен без повдигнато обвинение, а на останалите трима са повдигнати обвинения. Те са на свобода срещу най-леката мярка за неотклонение - подписка.
България в Списък 301 заради пиратството
Пиратското разпространение на защитени с авторски права материали в България не е останало незабелязано от международните служби.
"България е в Списък 301 - единствената страна, която не се справя добре с пиратството. Това създава негативен образ на страната", каза представителят на Националната следствена служба Светослав Василев.
"Многократно бяхме уведомявани, че докато тези платформи работят у нас, няма как да излезем от Списък 301", допълни той.
Акцията срещу най-популярните торент тракери
В резултат на това българските служби задействаха акции по прекъсването на достъпа до сайтовете Zamunda, Arena.bg и Zelka.
"Пословични са в последните вече 20 години, тъй като няма потребител, който да не познава тези тракери", коментира киберекспертът Любомир Тулев.
Години наред въпросните сайтове предлагаха на потребителите си безплатно теглене на филми, музика, игри и софтуер.
"Те не правят това, защото са добри, а защото е бизнес. Когато имаш 2,5 млн. IP адреса, получаваш пари през Google", заяви Тулев.
Обиски в четири области и повдигнати обвинения
Разследващите са провели акцията си в края на миналата седмица, като са извършени претърсвания на множество адреси.
"Много адреси в четири области - София, Пловдив, Бургас и Перник. Иззети са компютри. Четирима са задържани, на трима от тях е повдигнато обвинение", каза директорът на ГДБОП Боян Раев.
От Националната следствена служба подчертаха, че акцията няма да сложи окончателен край на пиратството.
"С акцията срещу трите големи торента няма да спрем пиратството. Това е първа стъпка в правилната посока", обясни представителят на Националната следствена служба Светослав Василев.
Появиха се алтернативни домейни
След новината за спирането на сайта zamunda.net, в социалните мрежи бързо се появиха предложения за алтернативи като zamunda.se и zamunda.ch.
"Ако напишем zamunda.se, автоматично сървърът се пренасочва към zamunda.ch, който е блокиран", уточни Тулев.
Освен за нарушаване на авторски права, службите разследват и евентуално пране на пари, свързано с дейността на пиратските платформи.
Вижте повече в репортажа на Теодор Лазаров.
Снимка: Freepik
Нова евродиректива за потребителските кредити, целта е ограничаване на риска
САЩ вдгина пет самолета на "Страшния съд" във въздуха, след визитата на ЦРУ в Москва
Зеленски призовава за засилване на противоракетната отбрана след нощната атака на Русия
Асен Василев: Гюров ще бъде страхотен президент на страната
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
МЗ: Пациентите не са длъжни да осигуряват кръв, за да получат лечение
Нов диоден лазер и роботизирана ръка за кохлеарни импланти заработиха в ИСУЛ
Ползи от прополиса за организма
Откриха меки тъкани във фосил на морска лилия на 450 млн. години
Извънземни пейзажи: Уникален гейзер в САЩ блика от земята след неуспешен сондаж
„Маринър 2“: Първата сонда, достигнала друга планета, излита на 27 август 1962 г.
Бил Гейтс направи мрачна прогноза: AI носи заплаха от биотероризъм и масова безработица
Експерт след петте дрона по Черноморието: Рискът се увеличава
Фестивалът "Животът е красив" събира над 500 участници от 11 държави във Варна
Звезди на киното и културата дадоха старт на „Любовта е лудост“ във Варна
Мирчев: Ще има истински реформи или леко драскане върху обвивката на мафията?
Съдът във Варна увеличи с 2 години престоя в затвора на сириец, заклал свой сънародник
Pernod Ricard сви прогнозата си за растеж заради слабия американски пазар
Анализатор: Санкциите срещу Иран са инструмент преди срещата Тръмп-Си
Азиатските акции се търгуваха смесено в четвъртък
Банковото кредитиране у нас се ускорява и през юли
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца
преди 6 месеца