Специализираната прокуратура повдигна обвинения на седем лица за участие в организирана престъпна група за каналджийство и подпомагане на чужди граждани, влезли незаконно в страната.
Те са задържани на 28 февруари при специализирана операция на ГДБОП на територията на София и областите Перник, Стара Загора, Хасково и Кърджали. Тя се е провело под ръководството и надзора на Специализираната прокуратура.
Повдигнати са им обвинения за това, че от март 2020 г. подпомагали срещу заплащане преминаването на нелегални мигранти през държавната граница от Република Турция, временното им пребиваване в България и извеждането им в Република Сърбия по пътя им към държави от Западна Европа.
Организатор и ръководител на групата бил афганистански гражданин. Той поддържал контакти с каналджии в Турция и Сърбия, в т.ч. от афганистански произход. Уговарял с тях местата, където да бъдат посрещнати в страната на групи от по 8-10 до 20 човека. Идващите от Турция чужденци били посрещани с бусове и леки автомобили от участниците в групата (български граждани). Те били превозвани до различни селища в страната и настанявани в квартири. Впоследствие били транспортирани на групи до българо-сръбската граница, където получавали указания къде и как да я преминат.
При извършените претърсвания на жилища и лични обиски, у един от обвинените за участие в групата са намерени и иззети 11 000 евро. Предполага се, че парите са придобити от престъпна дейност. Трима от задържаните са осъждани, като двама от тях – за подпомагане на нелегални мигранти в страната.
Възможно е обвинения по досъдебното производство да бъдат предявени и на други лица, съпричастни с дейността на организираната престъпна група.
С прокурорски постановления на седмината обвинени е наложено задържане до 72 часа. Предстои наблюдаващият прокурор да внесе в Специализирания наказателен съд искания за определяне на мярка за неотклонение "задържане под стража" за всеки от тях.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Старозагорската митрополия: Молебенът за Украйна не е забраняван
ЕС праща 4 хеликоптера и два екипа в Сърбия заради пожарите
AI тревожи Америка: 52% се страхуват, 71% очакват по-малко работни места
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Соларни панели над оризища: По-малко реколта, но 14 пъти по-високи приходи
НАСА сглобява бъдещата лунна база парче по парче
Космическа разходка на 25 август: Астронавтите ще монтират антена
Разгадана е мистерията на пирамидата Уака Пукляна: Откриха доказателства за древен кървав ритуал
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Директори искат учебната година да започне по-рано
Застреляха бивш световен шампион по бокс пред дома му
Румъния предприема още мерки за повишаване нивото на Дунав заради АЕЦ "Черна вода"
Азербайджан е изнесъл 4,5 пъти повече количества петрол за България до края на юли
Сезонните зеленчуци поевтиняват силно през седмицата, маслото и захарта поскъпват
Органът за защита на личните данни в Нидерландия наложи рекордна глоба на Uber