Кариесът е едно от най-често срещаните заболявания на зъбите както при деца, така и при възрастни. Той се характеризира с разрушаване на твърдите зъбни тъкани под въздействието на киселини, произведени от бактериите в устната кухина.
Възможно ли е този процес да бъде спрян или обърнат? Отговорът зависи от етапа, на който е открит кариесът, както и от грижата за поддържане на добра устна хигиена.
Кариесът започва като деминерализация на зъбния емайл – най-външният и най-здрав слой на зъба. Това е началният стадий, в който повърхността на зъба може да изглежда непроменена или да се наблюдават бели петна. На този етап процесът е обратим. При добра устна хигиена, правилно хранене и използване на флуоридни пасти и води за уста, е възможно емайлът да бъде реминерализиран – т.е. да възстанови загубените минерали и да се върне към нормалното си състояние.
Флуорът играе ключова роля в тази реминерализация. Той не само подпомага връщането на калций и фосфати в зъбния емайл, но и прави зъбите по-устойчиви на бъдещи киселинни атаки. Редовното миене на зъбите два пъти дневно с флуоридна паста, както и ограничаването на приема на захарни и кисели храни и напитки, могат значително да намалят риска от развитие на кариес и да подпомогнат оздравителния процес в ранните му етапи.
Въпреки това, ако кариесът не бъде разпознат и спрян в началната си фаза, той започва да прогресира в по-дълбоките слоеве на зъба. Емайлът се разрушава, след което кариесът преминава в дентиновия слой, където бактериите се размножават по-бързо.
На този етап процесът вече не е обратим и се изисква зъболекарска намеса – обикновено под формата на пломба. Ако кариесът продължи да се развива без лечение, той може да достигне до пулпата на зъба (нерва), което води до болка, възпаление и нужда от кореново лечение или дори изваждане на зъба.
Четете повече в puls.bg
Кое е най-значимото събитие от последните дни?
Снимка: Freepik