Сънят е важен за всички, но особено в периода на юношество. Тогава мозъкът преминава през важни етапи на развитие. Въпреки това тийнейджърите често не се наспиват достатъчно, а ново проучване разглежда как това се отразява на мозъчното им развитие.
В изследването, обхванало 3 222 юноши на възраст между 9 и 14 години, учени от Китай и Великобритания разделят участниците в три групи според техните навици за сън. Най-зле спящите деца са спели средно по 7 часа и 10 минути на нощ, докато най-добре спящите са постигнали средно 7 часа и 25 минути.
Въпреки че разликите в продължителността на съня между групите са относително малки, все пак се оказват от ключово значение. Децата с най-добри навици за сън са демонстрирали по-високи резултати на когнитивни тестове, свързани с четене, решаване на задачи и съсредоточаване, в сравнение с тези, които са спели най-малко.
Резултатите от проучването също така разкриват тревожна тенденция: 39% от участниците попадат в групата с най-лоши навици за сън, докато само 37% са в групата с най-добри показатели, а останалите 24% са в междинна категория.
Едно от основните предизвикателства пред добрия сън е прекомерното използване на екрани преди лягане. Светлината, излъчвана от мобилни телефони, таблети и компютри, потиска производството на мелатонин – хормонът, който регулира биологичния ритъм и подготвя тялото за сън.
Четете повече в puls.bg.
Кое е най-значимото събитие от последните дни?
Снимка: Freepik