Празниците отминаха, но след тях остава усещането за тежест от празничното преяждане. Богатите трапези и изобилната храна се е докоснала до всеки. Въздържанието по празниците е трудна задача, но няма страшно. Има някои прекрасни начини да се детоксикирате след празничното преяждане, така че да се върнете към обичайната си форма.
Не се наказвайте след празничното преяждане
Една от най-големите грешки, които много хора допускат след празничното преяждане е да гладуват. Вината, усещането за тежест и подуване, желанието моментално да свалите натрупаните няколко килограма може да ви накарат да мислите, че гладуването е най-правилният подход. Това е погрешно. След обилно преяждане в продължение на няколко дни последвано от рязко преминаване на глад поставяте организма пред истински шок. За предпочитане е да подходите плавно и постепенно да редуцирате калориите, които приемате.
Рехидратирайте тялото
Един от най-добрите подходи за следпразничен детокс е пиенето на повече вода. Обилните трапези със солени и сладки ястия и изкушения, консумацията на алкохол със сигурност са довели до дехидратация на организма ви. За да възстановите водния баланс в тялото и да се детоксикирате, пийте повече вода.
Променете съдържанието на порциите си
За да се детоксикирате след празничното преяждане е препоръчително да направите тотална реорганизация на съдържанието на порциите ви. Най-добрият начин е да замените тестените, сладките, преработените и мазните храни с изобилие от зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни. Включете и чист протеин, идващ от нетлъсто постно месо, риба, яйца. Така ще си осигурите добър баланс в храненето.
Заредете се с цели непреработени храни
Най-добрият избор, който можете да направите след празничното преяждане е да наблегнете предимно на целите храни, които да си приготвяте сами по възможност. Изключете всякакви преработени храни, които съдържат купища вредни примеси. Изберете цели храни - месо, зеленчуци, варива, пълнозърнести храни, зърнени продукти, бобови. Всички те могат да се приготвят по разнообразни начини, като крайният резултат е под ваш контрол.
Помислете за периодично гладуване
Периодичното гладуване е подходящ начин за детокс след празнично преяждане. При периодичното гладуване активизирате метаболизма си чрез дълги периоди на гладуване, последвани от кратки времеви прозорци, в които да се храните. По този начин стимулирате отделянето на токсините и ускоряването на метаболизма.
Четете повече в az-jenata.bg
Снимка: Freepik
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
179 научни доклада представиха бъдещето на психичноздравните услуги на конференцията ENMESH в София
Над 30 населени места в Родопите вече разполагат с модерна ЕКГ апаратура за кардиологична диагностика
ВМА модернизира ключово звено за лечение на най-тежките пациенти
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
SpaceX подготвя дебют на облигационния пазар за 20 млрд. долара
Туристите от Румъния, Великобритания и Израел ще компенсират спадовете това лято
"Манчестър Юнайтед" купува земя за нов стадион със 100 000 места
Мадяр инициира отстраняването на унгарския президент чрез поправка в Конституцията