Стереотипите може би винаги ще бъдат част от живота ни. Някои могат да действат положително, докато други ни насаждат липса на увереност, понякога демотивация. За тях може да кажем, че ни теглят назад. Голяма част от тези стереотипи са възпитавани в нас – от близки, общество, училище.
Вижте няколко стереотипа определено ни пречат.
Връзката изисква много жертви
Всъщност любовната връзка, която се развива след време в семейство не е бойно поле, в което има жертви. В едни здравословни взаимоотношения, двама души, които се обичат, не са си съперници, а екип, отбор.
Въпреки че между тях е нормално да възникват конфликти, и двете страни трябва да са готови да ги разрешат, обръщайки достатъчно внимание на комуникацията помежду си. Любовта е грижа за другия, за връзката и тази грижа и компромиси трябва да се случват от двете страни, без да се усещат като задължение. Когато обаче някой се чувства зле от взаимоотношенията си по ред причини или смята, че няма какво повече да даде на тази връзка, по-добре е тя да бъде прекратена.
Мързелът е вреден
Зависи. Когато не се случва често, той предпазва тялото ни от претоварване. Често след мързелив ден човек става по-продуктивен, мотивиран, намира интересни решения на някои проблеми.
Никога не искайте нищо от никого
Така са възпитавани много от нас, че не е възпитано да искаш. Още един стереотип, който ни тегли назад. Това често ни спира да си поискаме увеличение на заплатата, да искаме повече щастие за себе си и да го постигнем (само защото някой ни е казал, че да искаш не е правилно), да поискаме помощ, когато ни е необходима в работата, отглеждането на децата, домакинските задължения и т. н.
Възрастните хора трябва да се уважават
Опасен стереотип, но уважението към някого трябва да се основава на неговите дела, а не на това каква възраст е достигнал. Уважението към възрастта произтича от примитивните времена, когато по-старото поколение е било единственият източник на знания за света около нас, пише забавният сайт Bright Side.
В наши дни нещата стоят различно и това не означава, че възрастните хора не бива да се уважават. Но този стереотип, че всеки възрастен заслужава уважение може да е опасен за най-малките, които биха подходили с твърде голямо доверие и към възрастен непознат. Освен това, замислете се, ако някой, за когото се смята, че трябва да има нашето уважение, прави постоянни злини към роднини, съседи, приятели, животни дори, дали наистина заслужава нашето уважение?
Четете цялата статия в az-jenata.bg.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Беларуските "киберпартизани" пренасят борбата в Русия
На 56 и по-уверена от всякога: Дженифър Анистън впечатли с нова фотосесия
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх