Откриха най-малкия вид влечуго на планетата

Хамелеонът се побира на върха на пръстите

01.02.2021 | 22:49 Редактор: Никола Симеонов
Откриха най-малкия вид влечуго на планетата

Открит е нов вид хамелеон, който изглежда е най-малкото влечуго в света. Известен като Brookesia nana или нано-хамелеон, дребният вид може да се побере на върха на пръста и има най-малките възрастни мъжки от всички гръбначни животни, съобщава "Ню Атлас"

Видът е открит в северните райони на остров Мадагаскар. Досега са намерени само два екземпляра, но за щастие това е двойка мъжки и женски. Женската има дължина на тялото 19 мм или 29 мм заедно с опашката, което е достатъчно малко, за да я постави сред най-малките известни гекони и хамелеони. Но мъжките се оказват още по-малки. Мъжкият е само 13,5 мм или 22 мм с опашката.

Разбира се, изследователите трябвало да се уверят, че екземплярите са възрастни. Те извършили сканиране на женската и идентифицирали две яйцеклетки вътре в нея, което показва, че е зряла. По същия начин гениталиите на мъжа изглеждали добре развити, което показва, че той също е полово зрял. Всъщност, тази част от тялото му не е била никак малка в съотношение с тялото му. Гениталиите са били почти 20% от общия размер на тялото му, което според екипа ще е необходимо, за да се чифтоса със значително по-голямата женска, пише БГНЕС.

Точно защо видът е толкова малък остава загадка, казва екипът. Може да се разглежда като пример за "островен ефект", когато животните, попаднали в капана на малки острови, са склонни да развиват по-малки размери на тялото. Екипът казва, че Brookesia nana се среща в планините на континентален Мадагаскар, така че изглежда това не важи тук.

Неговото родословно дърво също повдига въпроси.

"Най-близкият роднина на новия хамелеон не е също толкова малката Brookesia micra, а вместо това почти двойно по-големият B. karchei, който се среща в същите планини", казва Йорн Кьолер, автор на изследването.

"За съжаление местообитанието на нано-хамелеона е под силен натиск от обезлесяването, но наскоро районът беше определен като защитена зона и се надяваме, че това ще позволи на този малък хамелеон да оцелее", казва Оливър Хауличек, съавтор на проучването.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК