На фона на очакванията на Брюксел за ефективни реформи в правосъдната система - кога и как ще бъдат избрани новите членове на Висшия съдебен съвет и какво се случва с постовете на главен прокурор и председател на ВАС? Анализаторите доц. Тони Димов и Димитър Марков обсъдиха текущото забавяне на съдебната реформа в България, със специален акцент върху очакваното решение на Конституционния съд относно шестмесечната ротация на временно изпълняващите длъжността главен прокурор и председател на Върховния административен съд.
"Склонен съм да очаквам, че този шестмесечен срок ще бъде обявен за противоконституционен. Сам по себе си той е много спорен. Виждаме, че и в момента прокуратурата е в организационно състояние, при което тази ротация не може да продължава дълго. Опитахме се да решим един проблем с тази разпоредба, но създадохме по-голям. Честно казано, този шестмесечен срок е на ръба на конституционността, тъй като предполага нестабилност в централизирана институция, каквато е прокуратурата", коментира председателят на Центъра за оценка на въздействието на законодателството доц. Тони Димов в студиото на "Директно".
"Силно се надявам Конституционният съд да се произнесе възможно най-бързо - още преди да изтече този срок, за да не настъпят други правно абсурдни ситуации. С интервенцията на Народното събрание, приела закона в рамките на вече действаща процедура, се нарушава принципът на разделението на властите, защото се счита, че орган на законодателната власт се намесва и изземва правомощия на орган на съдебната власт", каза директорът на правната програма на Центъра за изследване на демокрацията Димитър Марков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Гледайте целия разговор във видеото.