Повече пари ще получават университетите, които предлагат по-високо качество. Това каза новият министър на образованието и науката Красимир Вълчев.
По думите му държавата ще подкрепя повече висшите училища, които завишават изискванията към студентите по време на учебния процес.
"Студентите трябва да учат целогодишно, а не само от изпит на изпит", смята Вълчев, като акцентира, че системата на висшето образование е единствената, която се финансира на база качеството, като това диференциране ще се увеличи.
Междувременно редица специалности в университетите у нас остават с незаети места, а спадът в критериите за прием не е нова тема.
На този фон - близо 80 на сто от представители на бизнеса в България, участвали в анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), са заявили, че имат остра нужда от кадри с висше образование в областта на техническите науки, 22 на сто - на природните, математика и информатика, и 19 на сто - на социалните, стопанските и правните науки.
Около 60 на сто от анкетираните са посочили необходимостта от кадри със средно образование: технически персонал, електротехници, заварчици, машинни оператори, механици и техници, стругари, търговски персонал, сервитьори, шивачи, ВиК специалисти др.
Трябва ли парите за университетите да зависят от успехите на студентите и успяват ли ВУЗ-овете да произвеждат кадри за пазара на труда? Дебат по темата в студиото на "Директно" с председателя на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова и изпълнителния директор на АИКБ Добрин Иванов.
Гледайте целия разговор във видеото.